6 Adımda Hayatına Nasıl Yeni Alışkanlık Katarsın?

6 adımda hayatına nasıl yeni alışkanlıklar katarsın? İçinde bulunduğumuz toplumda insanların çok merak ettiği ve uygulamak için çeşitli ortamlar hazırladığı bir durumdur. Alışkanlık kazanmak hepimizin bildiği gibi pek kolay bir şey değil. Her birimiz dönem dönem kendimize hedefler koyuyoruz ilk birkaç gün motive bir şekilde yapıyor fakat sonra vazgeçiyoruz.

1.Adım: Alışkanlık Hakkında Düşünmek

Bir alışkanlığı edinmek istiyorsanız önce motivasyonunuzu içsel bir hale getirmeniz gerekir. Bu noktada da oturup alışkanlığınız hakkında biraz düşünmek isteyebilirsiniz. Şu soruların cevapları hakkında biraz düşünerek başlayabilirsiniz?

  • Ben bu alışkanlığı neden edinmek istiyorum?
  •  Bu alışkanlık bende ne gibi değişiklikler oluşturacak?
  • Ben bu değişiklikleri neden istiyorum?

2. Adım: Ufak Hedefler Koyarak İlerleyin

Evet bu adımı her yerde uyuyoruz ama genelde uygulamadan geçtiğimiz için hedeflerimizi gerçekleştiremiyoruz. Kendinize gerçekçi hedefler koymadığınız sürece gerçekleşmediğini düşünecek ve daha siz ilerleme bile kaydedemeden hevesini kırılacak. Örneğin: Her gün spor yapmayı hedeflediyseniz bir gün egzersiz yapamadığınızda kötü hissedeceksiniz. Bunun yerine haftada 3-4 gün egzersiz yapma hedefini koyarak başlayabilirsiniz.

3. Adım: Alışkanlıklarınızı Birbirine Bağlamayın

Aynı anda pek çok alışkanlık edinmeyi planlıyorsanız biraz yanlış yoldasınız. Çünkü sadece bir alışkanlığınızı yerine getiremediğinizde diğerlerinden de vazgeçmeniz çok kolay olacaktır. Örneğin radikal bira karar aldınız ve yarın hem sağlıklı beslenmeye hem spor yapmaya hem de cilt bakımınıza önem vermeye başlamayı düşünüyorsunuz diyelim birkaç gün sonra spor yapamadığınız zaman sağlıklı beslenme alışkanlığınızdan ve hemen ardından bağladığınız tüm alışkanlıklarınızdan vazgeçme ihtimaliniz çok yüksek.

Yeni alışkanlık edinmek hayat kalitenizi ve hayattan aldığınız doyumu arttıracaktır!

4. Adım: Alışkanlık Takibi Yapın

Hepimizin elinin altında bulunan telefon ile ya da sadece bir kağıt kalem ile takip etmek çok kolay. Hedeflediğiniz alışkanlık için kağıda bir başlık atın ve gerçekleştirdiğiniz her güne bir işaret koyun. Aynı şekilde bunu telefonunuza indirebileceğiniz uygulamalar ile de yapabilirsiniz.

5. Adım: Alışkanlığınızı En Az 30 Gün Uygulayın

Yapılan araştırmalara göre bir davranışın alışkanlık haline gelmesi için 21 gün, huy haline gelmesi içinse 6 ay onu yapmanız gerekir. Bu nedenle siz de 21-30 gün arası bu davranışı gerçekleştirerek alışkanlık haline gelmesini sağlayabilirsiniz.

6. Adım: Kendinizi Ödüllendirin

Hepimizi en çok motive eden şeylerden biri de sanırım ödüllerdir. Siz de başardığınız durumlardan sonra kendinize ufak ödüller vererek kendinizi şımartın ve motivasyonunuzu sağlayın!

Unutmayın ki;

“Alışkanlık bir halata benzer, her gün bir lif örer ve sonunda onu kopamayacak kadar güçlü yaparız.”