Altın Fiyatları Neden Yükseldi? Altın Yatırımı Doğru Mu?

Altın yüzyıllardır kullanılan ve yatırımcısını hiçbir zaman yarı yolda bırakmayan, her zaman kazandıran bir yatırım aracı… Her ne kadar kağıt para ile birlikte hayatımıza giren dolar, euro… Gibi kağıt paralar olsa da altın her zaman değerini korudu ve değerli bir maden olduğunu her daim gösterdi. Değerli olduğu kadar aslında güvenilir de bir yatırım aracı. Peki bu yatırım aracı son zamanlarda neden bu kadar yükseldi? Fiyatlar hangi duruma göre artıyor? Yatırım yapmak doğru mu? Gibi bir sürü soru kafalarda dolanıyor. Hadi birlikte bu sorulara cevap arayalım.

Altın Fiyatları Neye Göre Belirlenir?

Öncelikle söylememiz lazım ki altın fiyatları ulusal bir durum değil, uluslararası bir konudur. Yani altın fiyatlarını belirleyen tek bir ülke değil Dünya genelindeki hareketliliktir. Çünkü altının işlem görme durumu tüm ülkelerde ortak geçerlidir ve büyük bir döngü içerisinde ilerler. Örneğin; Hindistan’da işlem gören altın; işlem bitince Türkiye’de. Türkiye’de işlem bittiğinde Almanya’da işleme açılır.Ve bu döngü başlangıcı doğudan olur, batıya doğru devam ederken hiçbir zaman durmaz. İşlem görme süresi adeta üzerinde güneş batmayan bir işlem süreci olur.

altın,yatırım,enflasyon,faiz,işlem,külçe,fon
Altın son zamanların en iyi yatırım aracı.

Özellikle son zamanlarda yatırımcıların gözlerini parıldatan, evlenmek, para biriktirmek isteyenlerin iştahını kabartan bir durumla karşı karşıyayız. Peki bu artış neyin sonucu? Kitco Metals’in piyasa uzman analisti Jim Wyckoff, “Jeopolitik sorunların neden olduğu piyasa belirsizliği altın fiyatlarını yükseltir.” diyor. Aslında burada önemli olan dünya ülkelerinde gerçekleşen ekonomik hareketliliktir. Durumun böyle olması nedeniyle de Çin ve ABD gibi büyük ülkelerin verdikleri kararlar, fiyatların artmasına neden oluyor. İkili siyasi ilişkilerin önemi var diyebiliriz. Özellikle Küresel siyasi çıkarlar nedeniyle oluşan jeopolitik konumların oluşturduğu riskler, küresel faiz oranları, para birimlerinin güvenirliğinin az olması ve enflasyon çok önemli etkenlerdir. Örneğin; terörizm etkileri, koronavürüs salgınının durdurulamaması… Gibi olağan dışı etkinlikler fiyatları çok büyük etkiler.

Altına Nasıl Yatırım Yapılır?

Altına nasıl yatırım yapabilirim? Diye soracak olursanız aslında farklı cevaplara ulaşırsınız. Özellikle temelinde 3 cevap olsa da bu yatırım şekilleri kendi içerisinde olumlu ve ya olumsuz şekilde karşılanır. Somut olarak altın paralar ve mücevherat olarak yatırım yapılması halinde; elinizde somut olarak bir para ve ya bir nesne geçmiş olur. İstediğiniz zaman satabileceğiniz,yastık altı yapabileceğiniz tam bir yatırım şekli diyebiliriz. Özellikle aldığınız parçalar nadide ve klasik bir eserse daha fazla miktarda geri dönüşü olabiliyor.

altın,yatırım,enflasyon,faiz,işlem,külçe,fon
Altın alarak siz de geleceğinize yatırım yapın!

Külçe altına yatırım; Maddi değeri yüksek olan bu yatırım şekli, aynı oranda maddi kaynağı fazla insanların yapması gereken bir yatırım tarzı. Külçeleri nerede ve nasıl saklayacağınızı belirledikten sonra almanızı tavsiye ederiz. Borsa Yatırım Fonları; fiziksel olarak elinize geçmese de “kağıt altın” olarak nitelendirilir. Yüksek riskli yatırım nedeniyle, dikkat etmenizi tavsiye ederiz. Tabii son olarak bankaların altına yönelik hesaplarına da bakmanızı öneririz.