Anıların Gücü; Geçmişe Yolculuk Yapmanın Sırları

Anılar, belki de bize geçmişe yolculuğun şifrelerini göteriyordur. Belki de hepimiz çok merak ediyoruz geçmişe gidebilir miyiz? Zamanda geçmişe gidebilmek mümkün mü? Hayatımızdan istediğimiz bir kesit görebilir miyiz? Peki ya geçmişe yolculuğu nasıl yaparım? Gibi sorular her zaman insanın aklında büyük soru işaretleri yaratan sorular. Bunlar mümkün mü, değil mi bilemeyiz bilim daha ispatını yapamadı. Biz de geçmişe yolculuğu farklı bir boyutuyla ele almak istiyoruz, anıların gücünü kullanarak.

Anılar; bizi biz yapan, bize değer katan ve hayattaki tecrübelerimizi oluşturan en büyük ve en gizemli güçtür. Bu gücün ardındaki güzellikleri sizlerle paylaşarak güzel bir yolculuk yapmak istedik. Hadi başlayalım!

Yazmanın Gücü

Yazmak insanı güçlü ve özgür kılan eylemelerin başında gelir. Geçmişten gelen bir yazı ya da günlük hatta belki de ders notlarımız bile bazen bize o kadar huzurlu hissettirebilir ki biz bile şaşırırız o güzelliklerin içinde. Özellikle günlük yazıp hayatımızın her gününü kayıt altına almak belki de kendimize verebileceğimiz en güzel hediye. Yaşantılarımız, zaman ilerledikçe silik anılara dönüşür. Sadece güzel anıları hatırlarız belki de.  Yaşadığımız o küçük ama bize iyi gelen şeyler yıllar sonra unutulur. Onların bir yerlerde kayıtlı olması bizim için en büyük motivasyon ve anılara dönüşün yolu olabilir.

Hatta geleceğe atacağımız bir mail bile bize zamanı geldiğinde muhteşem hissettirebilir. Bunun için kolay ve etkili bir yol da var aslında. Futureme.org adresini kullanarak kendinize yıllar öncesinden mail atabilir, o anki durumunuzu ve gelecekteki beklentilerinizi yazarak yıllar sonra okuyabilirsiniz. Belki de hayatınız için şimdi üzücü olan bir şeyin yıllar içinde nasıl değişime uğradığını görerek kendinizi denersiniz. İlginç bir deneyim olur ne dersiniz?

Anıların Gösterimi; Fotoğrafların Etkisi

Belki de özellikle yirminci yüzyılın sonları, yirmi birinci yüzyılın başlarında olduğumuz için bu konuda biraz daha şanslı olabiliriz. Gelişen teknoloji artık her anımızı bile kadraja sığdırmaya yetiyor. Fotoğraflar bizim geçmişimizi öne çıkaran ve yaşadığımız güzellikleri yıllar sonra bize hatırlatacak en özel belgeler. O belgelerin içinde saklı bir sürü hikâye var aslında. İçinde hüzün, mutluluk, acı, birleşme, ayrılık ya da huzur… Bunların hepsi farklı zaman dilimlerinde yaşadığımız ve bir kadrajın yansımasın bize seneler sonrasına bırakabileceği en güzel belgeler aslında. Bilimin bir zaman makinesi yapmasını beklemeden kendi zaman makinemizi böylece gerçekleştirmiş oluruz. Belki fiziksel olarak geriye gidemesek de duygusal ve ruhsal olarak o dönemki yaşantıları ve hissettiklerimizi en derinden algılayabiliriz. Bizim için anıların kapıları belki de bir nebze olsun bu şekilde açılmış olur.  

anılar, güzel günler, eski günler, hatıralar, geçmişe yolculuk
Geçmişe Dönmek Belki Fiziksel Olarak İmkansız Olabilir. Ama Sizi Geçmişe Götürecek Anıların Güzelliğine Sahipseniz Şanslısınız.

Geleceğe Bir Nesne Gönderin

Belki Steve Jobs’un zaman kapsülünü duymuşsunuzdur. 1983 yılında Apple hakkındaki düşünce ve tahminlerini birkaç eşyası ile birlikte 2000 senesinde açılmak üzere bir kapsülün içine koydu ve yıllar sonra o kapsül açıldığında hem Steve Jobs’un Apple hakkındaki herkes düşüncelerinin çoğunun çıkmış olduğunu gördü hem de 1983’ten 2000 yılına bazı eşyalarını göndererek güzel bir an yaşatmış oldu. Bazı eşyalara verdiğimiz değerler, yüklediğimiz anlamlar o kadar yüksek ve etkili olabilir ki birden o şekilde karşımızda görmek bizde muhteşem hisler yaratabilir. Belki size iyi gelen bir kitap, kullanmadığınız ama anlamı olan bir kıyafet ya da derin anlamlar bırakmış bir nesne. Size güzel hissettirecek ve geçmişin izlerini taşıyan her şeyi bir kapsüle koyup yıllar sonra açarak gerçekten derin ve anlamlı hislerin oluşturduğu bir duygu selini yaşayabilirsiniz.

Zamanda yolculuk bilimsel olarak da edebi olarak da filmografi olarak da insanların her zaman dikkatini çekmiş ve üzerine çokça düşünülmüş bir konu. Belki bir gün amaçlanan hedefler, kurulan hayaller bu konu üzerine gerçekleşebilir.  Ama unutulmaması gereken en büyük şey aslında Yıldızlararası filminde de söylenildiği gibi “Zamanı ve mekânı aşabilen tek güç sevgidir.” Geçmişten günümüze sadece sevgiyi, güzellikleri ve iyilikleri bırakabiliriz. Yaşantılardan bize kalan en güzel hediyeler aslında bunlardan ibaret; sadece güzelliklerin ve iyiliklerin gölgesinde yaşanmış ve sevgi dolu bir hayat. Bu yüzden yapacağımız her eylem, atacağımız her adım geleceğimize ışık tutarken biraz da içimize, kalbimize dokunsun ki insan olmanın değerini ve anlamını daha derinden fark edelim. Geleceğe bırakacağımız yazılar, eşyalar, fotoğraflar, maillerin hepsi o derinliklerin izlerini taşısın. Taşısın ki anıların gücü bütün benliğimizde yaşasın…