Ayşe Kulin Dönüş Kitabı İncelemesi

Ayşe Kulin Dönüş… Okuduğumda bana farklı ve yeni bir dünyanın kapılarını açan Ayşe Kulin’in nadide eserlerinden biri. Okurken gerçekten sizi içine alan ve sarıp sarmalayan içinde sürprizlerin bolca yer aldığı okuması zevkli çok güzel bir kitap… Aslında Gizli Anıların Yolcusu, Bora’nın Kitabı ve Dönüş olmak üzere bir üçlemeyle karşı karşıyayız. Ama içinde son kitap olan Dönüşü size anlatmak istedik. Peki nedir bu dönüş? Ayşe Kulin sahip olduğu sürükleyici anlatımı sürdürebilmiş mi? Ayşe Kulin Dönüş kitabının diğer kitaplarından farkı ne? Bu gibi soruları birlikte değerlendirelim istedik. Türk Edebiyatımızın böyle güzel eserlerini sizinle paylaşarak aynı zamanda bir kişinin dahi kitap okumasını sağlayabilirsek ne mutlu bize diye düşündük. Hadi hep birlikte inceleyelim! Burada kitabın özetinden çok içeriğindeki ufak noktaları göreceğinizi ve kendi yorumlarımızı sizlere aktaracağımızı da önceden belirtmek isteriz.

Ayşe Kulin Dönüş “Sürprizlerle Dolu”

Evet, sonu gerçekten sürprizlerle dolu bir kitabın içindeyiz. Aslında kitap normal bir seyirde ve İzmir’in Urla ilçesinde kendisini kaybetmiş bir kızın hikayesi ile başlıyor. Başlangıçta normal gelen her durum okudukça kendini garip bir aşk üçgeni içine alıyor. Ayşe Kulin Dönüş kitabında yine akıcı üslubunu kullanarak, bizleri bu noktada kitaba kitlemeye başarıyor. Bir babanın,kızın ve bir annenin arasında yaşanabilecek en trajik olayların sayfalar geçtikçe neler doğurduğu ortaya çıkıyor. Özellikle Türk adet ve geleneklerine aykırı ilişkilerin yaşandığında bir aileyi nasıl parçalayacağı gün yüzüne açık ve net bir şekilde çıkmış durumda. Ama bunlara rağmen yaşama tutunmanın, aile olmanın ve sevdiklerinize verdiğiniz değerin önemini vurgulamış bizce Ayşe Kulin. Özellikle bu dünya’da yaşadıklarımız ve kızgınlıklarımız, sevdiğimiz insanlara aramızda koyduğumuz mesafeler… Hepsinin ne kadar boş ve anlamsız olduğunu bize gösteriyor. Özellikle yaşamın kısalığı ve başımıza nelerin geleceği hiçbir zaman bilinmezken kendi kendimize ürettiğimiz kızgınlıkların ve kırgınlıkların ne kadar anlamsız olduğunu hissettiriyor kitap.

Ayşe Kulin, Dönüş, Kitap, Yazı, Makale, Serüven,Hayat
Ayşe Kulin Dönüş kitabının içindeki gizem sizleri bekliyor.

Ayşe Kulin Dönüş kitabında, öncelikle bize bu öğretileri verirken aynı zamanda bir evladın, sevdiklerine kavuşma arzusunu da bize gösteriyor. Sonuçları ne olursa olsun, sevdiklerimize ne kadar kızarsak kızalım birbirimize olan sevgimizin üstün gelebileceği öğretisini görüyoruz. Bir solukta okuyacağınız bu kitap, içinde nice aşk karmaşalarının olduğu hatta İngiltere, Türkiye ve Singapur’da geçen güzel bir serüvene sahip diyebiliriz. Okurken asla sıkılmayacağınızı ve heyecanınızı her an diri tutacaksınız bunun garantisini verebiliriz. Tabii ki diğer kitaplarından bir fark burada asıl kızın babasının yaşadığı karmaşık ilişki diyebiliriz. Ama bu kitabı okumadan önce de Gizli Anıların Yolcusu, Bora’nın Kitaplarını okumanızda fayda var. Üçleme şeklinde yazıldığından dolayı olayların perde arkasını ve nelerin karşınıza geleceğinizi görmeniz açısından önemli…