Ballı Yumurtalı Gözleme ile Kahvaltınıza Farklılık Katın!

Ankara-Eskişehir yolundaki Muhteşem Tesislerine yolu düşen ve bu lezzeti tadan kişilerinin çoğunun çok sevdiği ve tekrar yemek istedikleri ballı yumurtalı gözleme tarifi ile sizlerleyiz. Eğer sizin de yolunuz düştü ve bu lezzet damağınızda kaldıysa veya şans eseri denk gelip merak ettiyseniz bu tarifi mutlaka denemelisiniz. Bal ve yumurta birlikte gider mi, diye düşünüyorsanız emin olun düşündüğünüzden çok daha güzel bir sonuç alacak, tadına bayılacak ve tekrar yapacaksınız. Kahvaltıya farklı ve lezzetli tarifler arıyorsanız ballı yumurtalı gözleme tarifini mutlaka denemelisiniz. Ayrıca yumurtayı sevmeyen ve yemeyen çocuklarınız varsa bu tarifi deneyerek lezzetli bir şekilde yumurta yemelerini sağlayabilirsiniz.

Ballı Yumurtalı Gözleme için Malzemeler

  • 1 adet yufka
  • 1 adet yumurta
  • Yarım çay bardağı sıvı yağ
  • Bal
  • Kaymak

Nasıl Yapılır?

İlk önce yufkanızı açın, bu noktada dikkat etmeniz gereken püf nokta yufkanın pişmiş kısmının yani kahverengi noktaların bulunduğu noktanın dışa dönük olmasıdır. Yufkanızı açtıktan sonra içine yarım çay bardağı sıvı yağı dökün. Sıvı yağı elinizle veya bir fırça yardımı ile yufkanın tamamına yayın. Ardından bir kaseye yumurtanızı kırarak sarısıyla beyazı karışana kadar çırpın. Karıştırdığınız yumurtayı yufkanızın ortasına dökerek yine eliniz veya fırça yardımıyla yufkanıza yayın. Ardından yufkanızı kare şekilde katlayın. Bir tavaya 1-2 yemek kaşığı sıvı yağ dökün ve gözlemenizi tavaya koyarak ısıtmaya başlayın. Dilerseniz tavaya hiç yağ koymadan da ısıtabilirsiniz. Gözlemeniz piştikten sonra üzerine bal ve kaymak ekleyerek sunumunuzu tamamlayabilirsiniz.

Aslında oldukça kolay ve toplamda ortalama 10 dakikanızı alacak bir tarif ile kahvaltınıza yeni bir lezzet katabilirsiniz. Çok vaktinizi almayacak olan ballı yumurtalı gözleme tarifi ile kahvaltıya gelen misafirlerinize belki de hiç denemedikleri bir lezzet sunmuş olacaksınız. Belki de bu tarif ailenizin ve arkadaşlarınızın yeni gözdesi olacak.

Şans eseri girdiğimiz bir yer sayesinde birlikte güzel gitmeyeceğini düşündüğümüz bal ve yumurta ikilisine bakış açımız değişti. Yolunuz Ankara-Eskişehir yoluna düşerse Muhteşem Tesislerine uğrayıp bu lezzeti kendi yerinde denemenizi öneririz.

Şimdiden herkese afiyet olsun, bol lezzetli tarifler!