Corona’dan Korunurken Maske Takmak Sivilce Mi Oluşturuyor?

Corona virüsten korunmak için aldığımız tedbirlerin en başında maske takmak geliyor. Sıcaklıkların yükselmesi, güneş kremi kullanımı ve maske takımı sebebiyle pek çok kişi çene ve yanak bölgesinde sivilce problemi yaşadığını söylemekte. Tıbbi maskeler nefes alarak içeride nem ve ter oluşturduğu gibi bu terin yüzeyde yani kapalı kalmasına sebep olmaktadır. Aynı zamanda sürtünme, yeterince temizleme yapmama gibi sebeplerle de sivilce problemine neden olabilmektedir. Peki bu durumu minimuma indirmek için neler yapmalıyız?

Sivilce Oluşumunu Engellemek için Temizliğe Önem Verin

Cilt temizliği maske taksanız da takmasanız da, makyaj yapsanız da yapmasanız da dikkat etmeniz gereken en önemli noktadır. Gün içinde cildimize işleyen kirlerin nazikçe cildimizden arınması gerekmektedir. Aynı şekilde maskenin oluşturduğu ter ve yağ dokunun da temizlenmesi sivilceyi önlemenin ilk adımıdır. İçeriğinde salisilik asit, çay ağacı yağı gibi dezenfekte edici ve gözeneklerin tıkanmasını engelleyecek içerikler olması avantajlı olabilir.
Akşamları ise özellikle çift aşamalı temizliği uygulamayı deneyebilirsiniz. Çift aşamalı temizlikte ilk olarak yağ bazlı bir ürünle temizledikten sonra su bazlı bir ürün ile temizlik yapmanız gerekir. Yağı yağ çözer mantığından gelen çift aşamalı temizlik Kore cilt bakımında sıkça kullanılmaktadır.

Nemlendirme Nasıl Olmalı?

Normal rutininizde yağlı nemlendiriciler kullanıyorsanız bu dönemde daha hafif jel yapıdaki nemlendiricilere geçmeniz daha iyi olabilir. Nemlendirici kreminizin içine birkaç damla çay ağacı yağı katarak antibakteriyel bir özellik ekleyebilirsiniz. Ayrıca sabahları nemlendiricinizin üzerine güneş kremi sürmektense direkt olarak güneş kremi sürmeyi deneyebilirsiniz. Bu sayede kremsi yapıyı biraz daha hafifletebilirsiniz.

Koronadan korunmak için maske tak! Maskeni sık sık değiştirerek temizle!

Sivilce Karşıtı Maskeleri Deneyin

Kil maskesi, maskeler arasında en iyi temizleme özelliğine sahip olan maskelerden biridir. Haftada 1-2 kez kil maskesi yaparak derinlemesine temizlik sağlayabilirsiniz. Haftada 2 kurutucu etki oluşturacaksa sadece maske taktığınız yerlere uygulamayı tercih edebilirsiniz. Kil maskesi yerine evde yulaf maskesi hazırlamayı da deneyebilirsiniz. Sizler için hazırladığımız yulaf maskesi tariflerine bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Gün İçinde Maske Değiştirmek ve Temizlemek

Son olarak ise gün içinde m maske taktığınız yeri yıkama, makyaj temizleme mendili ile temizleme ya da temizleme jeli ile temizleyip yeni bir maske takmanızı öneririz. Bu sayede hem siz daha ferah hissedeceksiniz hem de cildiniz temizlenmiş olacak.