Doğan Cüceloğlu Kimdir? Ünlü Psikolog Vefat Etti

Doğan Cüceloğlu, ülkemizin en tanınmış psikologlarından biriydi. Kendisinin ana çalışma konusu ise iletişim psikolojisidir. Bu konularda kırkın üzerinde makalesi ve kitabı bulunmaktadır. Mersin’in Silifke İlçesinde 11 çocuklu bir ailenin 11. çocuğu olarak dünyaya geldi.

İlk, orta okul ve lisenin ardından İstanbul Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun olarak ABD’ye gitti. Illinois Üniversitesi’nde Bilişsel Psikoloji alanında doktora yaptı. Daha sonra Yurt dışına ABD’ye gitti.

Hacettepe ve Boğaziçi Üniversitesi’nde çalışan ve binlerce kursu ve danışanı bulunan Doğan Cüceloğlu; Kaliforniya Üniversitesi’nde de çalışmalar yürüttü. 1996 yılından bu yana da Türkiye’de çalışmalar yaparak burada ki insanlara değer kattı. Ve 2021 yılında bir 16 Şubat günü hayata gözlerini yumdu.

Doğan Cüceloğlu Kitapları Ve Çalışmaları

Doğan Cüceloğlu Korku Kültürü, İnsan İnsana, İletişim donanımları…. Ve daha onlarcası. Ölümünden geriye bizlere bir sürü değer ve kitap bırakan Cüceloğlu; 16 Şubat itibarı ile hayata gözlerini yumdu. Özellikle vefat etmeden önce son kitabı Var Mısın? İle de çok farklı bir etki uyandırdı.

Çalışmaları insanlığı, yaşama ve danışanlara kattıklarıyla çok etkili ve güzel bir insan; bugün dünyadan göçüp gitti. Türk insanının duygu, düşünce ve davranışlarına önem veren ve insanların; bir farkındalığı oluşması için çabalayan güzel bir insan daha bu dünyadan gitti.

Gülüşü, düşünceleri, yaşama kattıklarıyla ülkemizin en önemli değerleri halinden biri olan sevgili Cüceloğlu, bugün arkasında binlerce güzel öğrenci, onlarca kitap ve o kitapların içinde aktarılmaya, konuşulmaya değer düşünceyle fiziki olarak aramızdan gitti. Ve ardında binlerce güler yüz bıraktı. Başka bir deyişle hiç ölmemek üzere ruhu bedeniyle olan birlikteliği artık yok.

Her şeyden önce bu güzel insana bir teşekkür borçluyuz. Çünkü yaşattıkları ve yarattığı onlarca güzellikle birlikte insanlık ve insan için çalışan bu adamın son yolculuğunda onun için içten bir teşekkür hiç de fazla görülmemeli. Ve fazlasıyla güzel bir şekilde uğurlanmalı.

Çünkü fazlasıyla hak ediyor bunu Doğan Cüceloğlu. O çok sevdiği ve tanıyamadığı annesini tanıması ve onunlar uzun süreler vakit geçirmesi dileğiyle… Nur içinde uyu sevgili Cüceloğlu. Senin bıraktıklarınla ve bize bıraktıklarınla seni hep hatırlayacağız.