Doğru Meslek Seçimi Yapmanın Püf Noktaları?

Doğru meslek seçimi, hayatımızın en başlarında diyebileceğimiz ve hayatımızı tümüyle şekillendiren büyük bir karar. Bu kararı alırken gerçekten istediklerimiz neler? Adımlarımız nasıl olmalı, hayatımızı nasıl yönlendiririz? Gibi sorular karşımıza çıkıyor. Hatta bazen ailemiz bizden önce mesleğimizi belirlemiş oluyor. Peki bu tip durumların önüne nasıl geçeriz? Hayatımızı kendi kontrolümüz altına nasıl alırız? Haydi birlikte inceleyelim.

Doğru Meslek Seçimi İçin;

  1. SWOT Analizi Yapın; SWOT analizi güçlü ve zayıf yönlerinizi belirlediğiniz bu analiz önünüzde çok büyük bir yol gösterici olacaktır. Neleri yapamadığınızla birlikte neleri yapabildiğinizin farkına varacaksınız. Böylece sizin için doğru kararları almadan önce neye hazır olduğunuzu göreceksiniz. SWOT hayatınızı şekillendirmeniz ve kendinizi tanımanız açısından çok önemli ve güzel bir uygulamadır. Denemekten zarar gelmez.
  2. Kendinizi tanıdıktan sonra meslekleri tanıyın; Hangi alandan devam etmek istediğinizi belirlemeniz çok önemli. Yapmak istediğiniz meslek sizi mutlu etmeli. Bu yüzden kendinizi tanıdıktan sonra mutlu olacağınız ve ömrünüz boyunca yapmak istediğiniz mesleği seçmelisiniz. Sözel ve sayısal bölümler olmak üzere ülkemizde Üniversite bölümleri ikiye ayrılır. Yeteneklerinizi ve yapabilirliğinizi gördükten sonra adım atmanız çok önemli olacaktır.
  3. Üniversite sınavının zorluğuna aldanmayın; Üniversite sınavı hayatınızda gireceğiniz en kolay sınavlardan biri emin olabilirsiniz. Sıkı çalışıp istediğiniz bölümü kazanmak gerçekten yapabileceğiniz en kolay işlerden birisi. Sadece ihtiyacınız olan şey kendinizi hiç bozmadan çok iyi çalışmak. Bunun karşılığında geleceğinizi şekillendirecek doğru meslek seçimi için alternatifler sizi bekliyor olacak.
  4. Karar Alma Zamanı; Sınav sonucu geldi diyelim. İstediğiniz sonucu aldıysanız problem yok. İstemediğiniz bir sonuç geldiyse de hayallerinizi için bir sene daha bekleyebilir daha sıkı ve iyi çalışıp istediğiniz yeri kazanabilirsiniz. Fakat istediğiniz yer gerçekten sizin istediğiniz yer mi bunu bilmeniz gerekiyor. Aileniz ya da çevreniz kendi isteklerini sizin yapmanız için mi baskılıyor yoksa gerçekten mutlu hissedeceğiniz yere mi gidiyorsunuz. Bunun tercihini iyi yapın. Unutmayın ki bu hayat sizin. Ve hayatınızı siz yaşayacaksınız. Başkaları değil. Çevrenize göre değil, kendinize göre bölüm seçimi yapın. Kararlarınızdan pişman olmayın. Her daim mutlu olun.