Doğrudan Satış İçin 80/20 Kuralını Uygulayın

Doğrudan satış, çağımızda çokça insanın kullandığı yeni bir girişim modeli. Müşteri ile bire bir bir şekilde iletişime geçilen bu sistemde insanların en büyük amacı, ürünlerini daha hızlı satmaya ve daha çok kar etmeye çalışmak. Bu konuda da satıcılar kendilerini geliştiriyorlar. Bu gelişim noktasında kullanılan en büyük ilkelerden biri Pareto İlkesi adı verilen 80/20 kuralı. Bu kural sayesinde gününüzü, müşterilerinizi ve kendinizi planlayıp, progralayabilirsiniz.

Dünyada sadece doğrudan satış için bu kuralın kullanılmadığını, hayatınızın her alanında 80/20 kuralını da kullanabileceğinizi bilmeniz gerekiyor. Pareto İlkesi ile;

  • Bir sınıfta oluşan problemlerin %80’inin , öğrencilerin %20’sinden kaynaklandığını,
  • Komisyonlarınızın %80’inin, çalışanlarınızın %20’sinden alındığını,
  • Müzayede de bulunan malların %80’inin, orada bulunan insanların %20’si tarafından alındığını bulabilirsiniz.

Şimdi bu sistemin nasıl çalıştığını gelin birlikte inceleyelim. Nasıl bir sistem bizi bekliyor birlikte değerlendirelim.

Doğrudan Satış 80/20 Kuralı

Doğrudan satış konusunda işleyeceğimiz Pareto İlkesi, aynı zamanda hayatımızın her alanında da karşımıza çıkıyor. Peki bu Pareto’nun Prensibi nedir?

  • Hayatınızda ki sorunların %80’ini sebeplerin %20’si oluşturur. Kısacası küçük sebepleri bulup yoluna koyarsanız her şey düzelir.
  • Sahibi olduğunuz çalışma arkadaşlarınızın %20’si paranın %80’ini size kazandırır. Çünkü çok çalışanlar daima tembellerle birlikte anılır.
  • Yaptığınız bir işin %20’si, sonuçların %80’ini doğurur. Bu da size aynı orada (%80) bir sorumluluk getirir.
  • Kısacası hayatınızın %20’lik kısmı, olayların %80’ini etkiler. Doğru %20’lere odaklanırsanız her şeyi rahatlıkla çözebilirsiniz.
doğrudan satış, satış, para, pareto, ilke, çalışma, emek, ilgi, şevkat, paralar
Doğrudan Satış İçin Pareto İlkesini Kullanın

Pareto İlkesini Anladık Şimdi Ne Olacak?

Şimdi Pareto ilkesine göre, yapmanız gereken en önemli şey, işinizdeki zamanınızın %80’ini size en çok geliri sağlayacak %20’lik insanlarla geçirmeniz olacaktır. Kısacası doğru zamanda doğru insana yatırım yapmanız gerekiyor özellikle de doğrudan satış için. Çünkü hayatın kuralı bunu gerektiriyor. En önemli kavram sizin için “zaman” bunu aklınızdan çıkarmayın.

Şimdi gelelim zamanı nasıl planlayacağız kısmına. Yapılması gereken şey, günlük zamanınızın %80’lik kısmını araştırma yapma, plan yapma, ürün takibi ve ekip içi eğitimlerle geçirmelisiniz. Bu durumlar dışına başka şeylerle uğraşmak sizin için zaman kaybından başka bir şey değildir.

Şimdi olumlu şeyleri yeterince konuştuk. Peki ya işler olumsuz giderse? Bilinmesi gerekir ki işlerde sorunların %80’ini ekipte bulunan %20’lik insan faktöründen kaynaklanır. Bu noktada yapılacak en güzel iş bu insanlardan uzak durmaktır. Vakit değerlidir. Kaybetmeyin. Uzak durun!

Doğrudan Satış Püf Noktası

Pareto ilkesine göre her şeyi yapmış olmanız kesinlikle yeterli değil. Çünkü doğrudan satış için çok fazla püf nokta bulunuyor. Burada bilmeniz gereken her şeyi bildikten sonra zamanla her şey çok olumlu gidecektir emin olun.

  1. İşinizi Takip Etmeniz Gerekiyor: Bir reklam verdiğinizde 4 reklamın sadece 1 tanesi işe yarayacak. Bu yüzden reklam örneğinde de olduğu gibi o işe yarayan 1 taneyi bulmanız gerekiyor. Bunun için de işi kesinlikle takip etmelisiniz. İşinizi seviyorsanız bunu ona borçlusunuz.
  2. Doğrudan satış İçin Akıllıca Çalışın: Eyleme geçmek için doğru zamanda doğru yerde olun. Yani bilgisayar ihtiyacı olan birine telefon satmaya çalışmayın. Doğru yerde doğru ürünü bulursanız satışlarınızın nasıl arttığını siz de göreceksiniz.

İLgili Yazı: E Kitap Nedir? Yazarak Para Kazanma