Ebeveyn Olmanın 5 Önemli Noktası! Harika Çocuk Yetiştirmek

Elbette her ebeveyn çocuğunun üstüne titrer, fakat çocuklarınızın üzerine titremek onları iyi yetiştirmenize engel oluyor olabilir mi? Malesef ki evet. İşte harika çocuk yetiştirmenin 5 önemli noktası!

1- Ebeveyn Olarak Kendi Duygularınızı Düzenleyin

Duygular bulaşıcıdır, eğer siz bir örümcek gördüğünüzde çığlık atarsanız çocuğunuz da bunu gözlemler öğrenir ve o da bir örümcek gördüğünde çığlık atar. Duygularınızı düzenleyemediğiniz ve farkına varamadığınız zaman çocuğunuzun duygularını anlamakta da zorluk çekersiniz. Çocuğunuz ağlıyorken ona “Ağlama!” demeniz onun ağlamasını durdurmakta işe yaramayacaktır, bunun yerine onunla konuşarak ağlamasına sebep olan durumu öğrenmeyi ve birlikte aşmayı denemelisiniz.

2- Ebeveyn ve Çocuklar Arasındaki İlişkiyi Güçlendirin

Çocuğunuz ile aranızdaki bağ güçlü değilse bir sıkıntısı olduğu zaman size gelmesi ve kendini size açması biraz zor olacaktır. Bu nedenle birlikte geçirdiğiniz kaliteli zamanları arttırabilir ve onunla sohbetlerde bulunabilirsiniz. Örneğin herhangi bir olayda ne olduğunu sorup ardından da bu olayın onda neler hissettirdiğini, hangi duyguların açığa çıkarttığını sorabilirsiniz. Bu sayede ona duygularını size anlatma fırsatı tanır ve aranızdaki bağı güçlendirirsiniz. Çocuğunuzla ilişkinizi nasıl güçlendireceğinizi bilmiyorsanız sizin için hazırladığımız bu yolları denebilirsiniz.

3- Çocuğunuzun İsteklerine Kulak Verin

Günümüzde malesef pek çok aile çocuğunun neler istediğini bilmeden ona fazla sorumluluk yüklüyor. Piyano kursundan çıkıp resim kursuna; resim kursundan çıkıp spor aktivitelerine götürüyor. Peki çocuğunuz bunları istiyor mu? Belki de onu istemediği ilgi alanlarına yönelterek onu strese boğuyor olabilirsiniz. Çocuğunuzla neleri yapmaktan hoşlandığı hakkında sohbet ederek o alanlara yönlendirebilirsiniz.

4- Çocuğunuza Doğru Sınırlar Koyun

Her şeyin fazlası zarar olduğu gibi kısıtlamak ve özgür bırakmakta da fazlası zararlı. Çocuğunuza koyacağınız sınırları adil, net, anlaşılır ve kesin koymalısınız. Bu noktada çocuğunuzla empati kurarak onun bakış açısını da göz önüne almayı unutmayın!

5- Disipline Etmeye Çalışmadan Öğretin

Cezalandırmak her zaman çocuğunuzun iyi davranmasını sağlamaz. Onun yerine çocuğunuza hatalı davranışını gösterin veya anlatın. Hatalı davranışını tekrar ederek de gösterebilirsiniz.

Ebeveyn olmak aslında 5 kurala sığdırılamayacak bir konu olsa da iyi bir çocuk yetiştirmenize rehber olacak 5 kural bu şekildeydi, bir sonraki yazımızda görüşmek üzere!