Elif Şafak Aşk Kitabının Kısa Özeti

Elif Şafak Aşk kitabı çerisinde oldukça mistik bir hava taşıyan; Şems-i Tebriz-i ve Mevlana arasında geçen ilahi anlamda ki aşkı konu alır. İlahi aşkın gelebileceği son nokta olan bu kitap; gerçekten okurlarını oldukça büyülemiş ve kendisine hayran bırakmıştır. Çünkü kendisini okuyucuya inandırmış ve içerisinde mükemmel bir hikaye barındırmıştır. İçine girdikçe sizi kendine çeken havası sayesinde bir solukta okunmayı hak eden bir kitaptır. Aynı zamanda Elif Şafak gibi değerli bir yazarın elinden çıkması da kitabın güzelliğine güzellik katmıştır. Dilerseniz şimdi kitabın özetine küçük bir bakış atalım.

Elif Şafak ‘ın AŞK ‘ı

Kitabımızın baş kahramanı Ella’dır. Kendisi kırklı yaşlarında, Amerikalı ve üç çocuk annesidir. Evliliğin sorunlarını çocukları ve onların gelecekleri için göz ardı etmiş biridir. Fakat kocası ile sorunlar yaşamaktadır. Yaşadığı sorunları görmemesi gerektiğine inanan biridir. Eşinin onu aldatmasına rağmen bile bunu görmezden görmektedir. Buraya kadar Elif şafak AŞK kitabının bir bölümünü oluşturur. Çünkü kitabın bu bölümünün devamında normal bir anne ve kocasını sevmeye çalışan bir eş vardır.

Daha sonrasında para kazanmak için Ella bir yayın evinde eşleştirmen asistanı olarak işe başlar. Böylelikle de hemen işe başlar. İlk işi, Şeriati isimli bir kitaptır. A.Z. Zahara adında bir yazar bu kitabı yazmıştır. Ve yayımlanması için bu kitabı Amsterdam üzerinden postalamıştır. Ella ile birlikte hiç kimse Zahara hakkında hiçbir şey bilmemektedir. Ella ve Zahara sadece mail yoluyla iletişime geçmektedir.

Devam eden süreçte Ella, kitabı değerlendirme adına okumaya başlar. Şems-i Tevriz-i dünyayı dolaşan, ruhunu dinginleme ve bu dünya ile imtihan yaşadığını bilen birisidir. Zamanla dolana dolana Konya’ya kadar gelir. Burada Mevlana’yı bir atın üstünde görür ve gönüldaşı olacak olan kişiyi bulduğunu hissetmiştir. Devamında da Şems Mevlanaya; Mevlana da Şems’e kavuşur. Büyük bir dostluk ve büyük bir ilahi aşk başlar aralarında.

Tabii Şems’İn keskin dili, etrafını ve düzeni eleştiren yapısı yüzünden Mevlana ve Şems dostluğu hiç istenmemektedir. Bu nedenle etrafı ve Mevlana’nın oğulları da Şems’i sevmemektedir. Devam eden süreçte Şems, Kimya adında bir kızı genelevden kurtarır. Zamanla Kimya Şems’e; Mevlana’nın oğlu Abdullah da Kimya’ya aşık olur. Ve bu aşk Şemsin sonunu getirecektir…