Flört Nedir? Flört Şiddeti Nasıl Uygulanır?

Flört nedir? Flört etmek ne demektir? Flört şiddeti nasıl uygulanır? Gibi çeşitli insanlar arası romantik ilişkilerin en büyük sorunlarından bir kaçı diyebiliriz aslında. Öncelikli olarak başlamak gerekirse; iki insanın birbirlerini beğendikleri andan itibaren birbirlerine mesajla, sözel şekilde, fiziksel yaklaşma ya da duygusal yaklaşma biçiminde yaklaşıp çeşitli arkadaşlık formlarında iletişime girmesine flört denir. Bakıldığında insanlar için çok güzel ve olumlu karşılanması gereken bu durumun insanlar üzerinde bazen olumsuz etkileri olabilir. Bu aslında flört denilen ve normalde içi güzelliklerle dolu arkadaşlığın getirdiği olumsuzluklardan değil; bir takım kendini bilmez, kendine güvensiz ve yetersiz hisseden insanların yaptığı şiddet davranışlarından kaynaklanmaktadır. Flört şiddeti denilen bu durumu gelin hep birlikte inceleyelim…

Flört Şiddeti Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

İki insan arasında geçen romantik ilişkinin ilerleyen evresinde taraflardan birinin diğerine; fiziksel, psikolojik, cinsel, dijital manada bir güç yetirme anlamında yapılan davranışlardır. Birey, burada karşı taraf üzerinde bir egemenlik kurmak, kendi isteklerini kabul ettirmek ve karşı tarafa bir güç ambargosu uygulamak istemektedir. Toplumumuzda devam eden her ilişkide yaşanması muhtemel çok fazla çeşidi vardır. Özellikle bitmiş ya da bitmeye yakın ilişkilerde gerçekleşen bu durumu daha yakından tanımak ve atılan adımları incelemek bireysel anlamda bizlere fayda sağlayacaktır.

Fiziksel Şiddet; ilişkide bir tarafın diğerinin bedenine bilinçli olarak zarar vermesi durumudur. Normal zaman için de çok olumsuz sonuçlar doğuracak bu durum, ilişkilerde daha önemli ve farklı bir boyut kazanmaktadır. Sevgilinin karşıdakine vurması,itmesi, tokat ve ya yumrukla müdahale etmesi hatta ve hatta bıçak, silahla tehdit etmesi dahi fiziksel şiddetin göstergesidir. Burada önemli olan, bu tip durumlara maruz kalmış birinin en kısa zamanda en yakın polis karakoluna giderek ifade vermesi ve korkmadan karşıdaki insandan şikayetçi olmasıdır.

Cinsel Şiddet; Sevgililerden birinin diğeriyle cinsel birliktelik yaşamak istemesi, yakınlık yaşamaya istekli olması ve bu tip durumlarda “hayır” demeyi cevap olarak kabul etmemesidir. Sevgililerden birinin istemediği halde karşı tarafa dokunmak, öpmeye çalışmak, kıyafetlerini zorla çıkarmaya çalışmak, mahrem yerlerine dokunmak, zorla cinsel birliktelik kurmaya çalışmak durumlarını kapsar. Bilincin yerinde olup olmamasına bakılmaksızın bu tip durumlar suç teşkil etmektedir ve kanunlarda yeri vardır. Özellikle birlikteliklerden sonra istenmeyen bir doğum kontrol hapı kullanılmaya zorlanması ya da kullanmak isteyene izin verilmemesi cinsel şiddet kapsamı içinde yer almaktadır.

Çağımızda Değişen Şiddet Şekilleri:

Psikolojik Flört Şiddeti; İnsan psikolojisi yapısı bakımından çeşitlilik gösteren ve karmaşık bir yapıya sahip olan soyut bir kavramdır. Bu yüzden kişiden kişiye değişkenlik gösterebilir ama sevgilinin karşıda korku uyandıracak, insanın kendisine olan güvenini ve saygısını kıracak şekilde davranmasıdır. Sevgilinin, lakap takması, insanlar içinde küçük düşürücü hareketlerde bulunması, küfür etmesi, bağırması, aşağılaması… Psikolojik şiddetin kapsamına girmektedir. Bunlar dışında partnerin duygu ve düşüncelerini önemsememek, onu görmezden gelmek bile ciddi hasarlar doğurabilir. Bu noktada yapılması gereken şey partner ile karşılıklı konuşarak çözmeye çalışmak, çözüme kavuşturamıyorsak uzmanlara danışmaktır.

flört şiddeti, aşk,ayrılık, hasret, şiddet,evlilik,dijital
Flört şiddeti, ikili ilişkilerde karşılaşabileceğimiz en büyük tehlikedir. Buna maruz kaldığınızda farkına varmak ve uzaklaşmak en iyisidir.

Dijital Şiddet; Özellikle gençler arasında olan bu durum; telefon, bilgisayar, tablet… Gibi partnere ait teknolojik aletleri kontrol etmeye çalışması ya da dijital ortamda rahatsız etmesine dayalıdır. Sosyal medya hesapların kontrolü, şifrelerin zorla alınması, sosyal ortamda ısrarlı bir şekilde rahatsız edici faaliyetler bu kapsama girer. Hatta “Onu hesabından sileceksin, bir daha erkek-kız takip etmek yok, benim istediğim kişileri takip edeceksin…” gibi cümleler bu durumda çok sık kullanılabilir.

Israrlı Takip (Stalking); Ayrılmadan sonra hala birlikte olan sevgililerin birbirini ısrarla izlemesi, takip etmesi durumudur. karşıda bir nevi korku uyandırmak, gözünü korkutmak, yanlış eylemlerde bulunuyormuş gibi hareketleri göstermek bir nevi karşıdakini pişman etme durumudur. Dikkatli bir şekilde incelenmesi ve bir an önce bitirilmesi hedeflenmelidir.

İnsanların ilişkilerinin ne denli karmaşık yapıda olduğunu ve Sevmek ne kadar güzel ve doğalsa insanların neden o kadar aldatmaya meyilli olduğunu öğrenmek istiyorsanız. Sevmek için neden çabalıyoruz, seviyorsak neden aldatıyoruz? Yazımızı okuyabilirsiniz.

İlişkinde Güvenli Hissetmiyorsan Ne yapabilirsin?

  • Eğer şiddete maruz kaldığını düşünüyorsan asla kendini suçlama. Haklı şiddet yoktur ve hiçbir şekilde kimsenin şiddetini üzerinde uygulamasına izin verme.
  • Sevgilinin senin için doğru insan mı şiddeti sana karşı problem yapıyor mu, yoksa bunu normal mi görüyor bunu araştır ve kararlarını buna göre ver.
  • Güvende bir ilişki yaşayabilmek için kendine kurallar koyabilirsin. Bu kuralları ne kadar uygulayıp uygulamadığınızı iyi fark etmen senin için için iyi bir yol gösterici eleman olacaktır.
  • Herhangi bir şekilde partnerin sana şiddet uyguluyorsa, şiddeti durdurmadan güvenli bir ortamda olamazsın. Öncelikle durmasını sağlamalısın. Daha sonra bu durum devam ediyorsa o kişiden uzaklaşmalısın.
  • Ayrılmak istediğinde olumlu davranışlar sergilediğinde sakın bunlara kanmamalısın. Belki yalnız kalma korkun senin kendini geri çekmene neden olacaktır ama bunu yapmak sana daha büyük sıkıntılar getirecektir. Gerekirse yetişkinlerden yardım isteyebilirsin.

Kaynak: LiTa.web

UNUTMA!!! Flört Şiddeti bir tercih ya da seçenek değildir. Yaşamak zorunda değilsin. Yaşadığını düşünüyorsan engellemek için bütün hukuki haklarını kullanmak senin hakkın.

Şiddetin olduğu yerde sevgiden söz edilemez…