Geçmişten Günümüze Güzellik: Yüzyıllardır Kullanılan Güzellik Yöntemleri

Güzellik, bakım, makyaj… Geçmişten bugüne kadar güzellik uğruna denenmeyen yöntem, denenmeyen ürün neredeyse kalmadı. Her şeyin kimyasal dolu olduğu günümüzde antik çağlardan beri hiç vazgeçilmeyen doğal ürünler bu gün de kullanılmaya devam ediyor. Antik çağlardaki kadınların güzel olmak için kullandıkları yöntemlere gelin birlikte bakalım!

Güzellik İçin Doğal Yöntem: Kil Maskesi

Kil, yüzyıllardır sağlık ve güzellik kaynağı olarak kullanılan bir toprak çeşididir. İçeriğinde bulunan demir, alüminyum, magnezyum, kalsiyum, silisyum ve çinko gibi doğal mineraller sayesinde özellikle cilt üzerinde birçok faydası bulunur. Beyaz, yeşil, sarı, kırmızı, pembe, mavi kil maskesi olmak üzere çeşitleri vardır. Kil maskesinin en büyük faydası yüzü derinlemesine temizleyerek fazla yağı alması ve yağı dengelemesidir. Yağı dengelediği için sivilce ve siyah noktalara da iyi gelmektedir. Renk açıcı bir özelliğe de sahip olduğu için cildinizdeki renk farklılıklarını bu sayede en az seviyeye indirir. Kili sadece yüzünüzde değil saçınızda ve tüm vücudunuzda da kullanabilirsiniz.

Kuru Fırçalama Tekniği

Kuru fırçalama son dönemlerde sık sık duyulsa da kökeni antik çağlara kadar inmektedir. Cildi ölü derilerden arındırmak, kan dolaşımını hızlandırmak, gözenekleri açmak ve hatta selülitlerinizden kurtulmak gibi pek çok faydası olan bu tekniği uygulamak için ihtiyacınız olan tek şey sentetik kılları olmayan bir vücut fırçası. Kuru cildinizi sabah akşam ve banyodan önce fazla baskı uygulamadan kalbinize doğru fırçalayın.

Aloe Vera

Mısırlıların “ölümsüzlük”, Kızılderililerin ise “cennetin asası” olarak adlandırdığı bu bitkidir. Yüksek oranda su ve mineral barındır aloe veranin nemlendirme, yatıştırma, yara iyileştirme, kırışıklıklara karşı olma ve sebum dengeleme gibi birden fazla faydası vardır. Fakat aloe veranın doğrudan yüze sürülmesi bazı ciltlerde kızarıklık ve kaşıntıya neden olabilmektedir, bu nedenle seyreltilmiş formüllerini kullanmak daha iyi olabilir.

Gül Suyu

Gül suyu yine dönemimizde de popülerliğini korumaya devam eden bir güzelliği etkileyen bir yöntem. Fakat burada dikkat edilmesi gereken asıl nokta gül suyunun doğal olmasıdır. Antik çağlarda cildi temizlemek için kullanılan gül suyu gözenek sıkılaştırma ve nemlendirme özelliğine sahiptir. Günümüzde yanlış bilinen ve sık duyulan bir bilgi ise gül suyunun makyaj temizlemede kullanılabileceğidir, fakat yapılan araştırmalar gül suyunun makyajı çözebilecek bir etkisi olmadığını sadece cildi temizlemede kullanılabileceğini göstermektedir.

Güzellik İçin Etkili Doğal Yağlar

Yunan medeniyetlerinde ve Mısırlılarda sıkça kullanılan bitkisel yağların göz ardı edilemeyecek kadar fazla faydaları vardır. Zeytinyağı, susam yağı, badem yağı, Hindistan cevizi yağı gibi bitkisel yağlar cilt bakımında kullanılan yağlar arasında. Kırışıklığı engelleme, cildi nemlendirme, yağlı ve akneye meyilli ciltleri dengeleme faydaları arasında sayılmaktadır.

güzellik, güzellik sırları, kil maskesi,doğal yağlar, güzel görünmek, güzel insan
Güzellik sadece kadınlar değil her insan için ilgi çekici ve insanları peşinden sürükleyici bir konu. Peki ya bu güzellik sırlarını denemeye ne dersiniz?