Giyim Tarzı Nasıl Oluşturulur? 6 Adımda Kendi Giyim Tarzını Oluştur!

Bir kıyafet alırken acaba giyer miyim diye düşünüyor “Giyerim ya” diyerek onlarca kıyafet alıyor ama hiçbirini giymiyorsun değil mi? Kıyafetlerini kombinleyemiyor, ne alacağını kestiremiyorsan aslında ihtiyacın olan şey kendine uygun giyim tarzı bulmak olacaktır. Genelde çoğu kişi bilinçli bir şekilde yapmasa da, oturup üzerinde düşünmese de bir giyim tarzına sahiptir. Sen de çevrendeki insanların giyim tarzlarını beğeniyor ve kendi giyim tarzını oluşturmak istiyorsan vereceğimiz birkaç ipucu ile tarzını belirleyebilirsin. Unutma bir giyim tarzının olması hem kendini giydiğin kıyafetlerin içinde daha rahat hissetmeni hem daha kolay alışveriş yapmanı hem de özgüvenini etkileyecektir.

Giyim Tarzı Belirlemeden Önce Hayat Tarzını Belirle

Her şeyden önce kendi kişiliğine, kendi hayatına ve kendi rahatına uygun bir giyim tarzı belirlemelisin. Hayat tarzına uymayan bir kıyafet giydiğinde kıyafetin ile bütünleşmen ve bir tarz oluşturman zor olacaktır. Kendi özelliklerini ve hayatını düşün. Eğer hayatında da rahat ve doğal takılan biriysen daha spor/doğal bir tarz seçmeli, eğer romantik pembeyi seven bir kişiysen daha romantik bir tarz seçmen gerekecektir.

İlham Al

Bu senin aslında nasıl bir tarza sahip olduğunu yada olmak istediğini belirleyecek olan bir adım. Günlük hayatından ya da internetten tarzını beğendiğin kişilerden ilham al. Instagram, Pinterest gibi uygulamaları karıştır, beğendiğin kombinleri bir yere kaydet. Aynı şekilde giyim tarzı belirlerken giyim tarzlarının neler olduğunu ve hangi özelliklere sahip olduklarını araştır. Kaydettiğin şeyleri geniş çerçevede ele aldığında tüm parçalarda ortak olan unsurların hangi giyim tarzı grubuna girdiğini belirleyerek tarzını öğrenebilirsin. Giyim tarzları nelerdir öğrenmek için bu yazımızı okuyabilirsin.

En Sevdiğin Renk ve Modelleri Belirle

Dolabında giymeyi en sevdiğin, en sık giydiğin parçaları şöyle bir seç. Seçtiğin parçalardaki ağırlıklı renk ve modeller neler belirle. Siyah ve beyaz hepimizin en sık giyindiği renkler elbette fakat bunlardan farklı olarak birkaç renk daha belirle. Bundan sonraki alışverişleriniz için sana çok büyük bir ipucu verecektir, içinde rahat hissettiğin bir rengi almaktan çekinmeyeceksin. Seçtiğin parçaların hangi giyim tarzına ait olduğuna da bakmayı unutma.

Kendine has bir giyim tarzı oluşturarak özgüvenini yükselt ve akıllarda kal.

Giyim Tarzı Vurgulamak için Aksesuar Kullanın

Çok basit dümdüz bir kombini canlandırmanın en iyi yolu aksesuar kullanımıdır. Bir tarz oluşturacaksan elbette seni tanımlayan takılarını belirlemelisin. İnsanlarla aynı kıyafetleri, aynı tarzı giyebilirsin fakat aksesuar kullanımı ile en büyük farkı yakalarsın. Daha sana özel, araştırarak bulduğun aksesuarlar kullanırsan insanlarla pişti olma ihtimalini düşürdüğün gibi kendine ait, insanların aklında kalacak bir tarz belirleyebilirsin.

Modanın Kurbanı Olma

Sadece moda diye, herkes giyiyor diye asla bir kıyafet alma. Moda hızla değişen bir şey, şu an ona vereceğin para muhtemelen birkaç ay sonra hiç giymediğinde boşa gidecek ya da sadece moda diye giydiğin bir parçayı birkaç ay sonra “Ben bunu nasıl giydim?” diye hatırlayacaksın. Her yerde satılan parçaları almak yerine vaktini ayır ve gizli köşede kalmış parçaları araştırıp satın al. Ayrıca beğendiğin parçaların benzerlerini evde yapmayı da deneyebilirsin.

Özgürleş ve Akıllarda Kal

“Bu bana yakışmaz, rengi bana yakışmaz, bu moda değil” gibi düşüncelere girerek kendini kalıplara sokma. Dene, belki de tamamen kendine özgü bir parça keşfedeceksin kimsenin taşımadığı gibi taşıyacaksın ve akıllarda kalacaksın. Unutma ki özgürleşerek ve kişiselleşerek seni tanımlayan tarzı oluşturursun. Tamamen seni tanımlayan tarzı bulduğunda ise giyiminle akıllarda kalabilirsin.