Hipnoz Nedir? İyi Olmak, Zayıflamak Hipnozla Olur Mu?

Hipnoz, aslında yıllardır bilinen, uygulanan fakat geçerliliği fazlasıyla tartışılan bir yöntemdir. Aslında özellikle psikoloji biliminde tedavi amaçlı kullanılan ve eski dönemlerde sihirbazlık gibi görülen bir yöntemdir. Eğitimini alan insanlar tarafından takdirde; bakış, söz veya bazı yardımcı nesneler kullanarak insanların etki altına alınması yöntemi de diyebiliriz. Tedavi amaçlı kullanıldığında, Hipnoterapi adı verilen tedavilere verilen genel isim olarak kullanılır. Sanılanın aksine kesinlikle bir uyku hali değildir. Sadece hipnoz altındaki kişi dışarıdan derin bir uyku halindeymiş gibi görülür.

Hipnoz Nasıl Uygulanır? Hipnoz Sırasında Beyne Ne olur?

hipnoz, doktor, iyi olmak, hipnotize olmak, sağlık, yaşam
Hipnoz karmaşık ve gizli bir tedavi olmasına rağmen gelişen bir sisteme sahip.

Hipnoz sırasında karşınızda bulunan Hipnosist ya da Hipnotrapist, yoğun odaklanma ile bir yüksek oranda konsantrasyonlu haline gelmenizi sağlar. Nesne kullanarak, sözel ya da bakışla yönlendirmeler yapılan bir süreçtir. Bu sürecin sonunda bir trans durumuna geçersiniz. Bu trans durumu uykuya benzer özellikler gösterse de uykudan kesinlikle farklıdır. Bu trans durumunda terapist; yönlendirmeleriyle, ulaşılmak ve gidilmek istenilen hedefe gitmede yardımcı olmaya çalışır. Odak durumu arttığından dolayı, normal zamanda görmezden gelinecek durumlara ya da normalde karşı çıkacağınız tekliflere açık hale gelme olasılığınız artacaktır. Seans tamamlanana kadar bu yoğun terapi süreci devam eder. Böylelikle bilinçaltınızda ulaşmak istediğiniz hedefe daha yakın ve odaklanmış olursunuuz.

Peki, hipnoz sırasında beyne ne olur? Yapılan araştırmalarda, beyninizin vücudunuzda olup bitenleri kontrol eden ve işlemekten sorumlu olan bölüm hipnoz sayesinde iki misli daha fazla çalışır. Benzer bir biçimde devam edersek, odaklanma ve bilinçaltı işin içinde olduğundan dolayı beynin eylemlerden sorumlu olan kısmı ve bu eylemlerden farkında olan alan arasındaki bağ kesilmiş olur. Böylece beyin fonksiyonları üzerinde farklı etkileri olduğu görülür. Uyandıktan sonra eski halinde beynin çalışmaya devam edeceğini söylememizde de yarar var.

İyi Olmak, Zayıflamak Mümkün Mü? Doktorlar Öneriyor Mu?

hipnoz,doktor,iyi olmak, öneri, hipnoterapi
Doktorlar Hipnoz Konusunda İkiye Ayrılmış Durumda.

Aslında bu konuda çeşitli görüşler bulunmakta. Bazı doktorlar hipnozun hala daha gizemli bir etkisi olmasından dolayı sağlık alanında ya da fiziksel tedaviler için kullanılabileceğine ikna olmadı. Fakat, bazı doktorlar da hipnozun gizemli gücünü kullanarak çeşitli tedaviler yapmaya devam ediyorlar. Örneğin, ameliyat, diş çekimi… Gibi alanlarda ülkemizde de kullanıldığı görülmüştür. Aslında, hipnoza giren bir birey, amacına ulaşmak bazı sıkıntılarını gidermek kısacası iyi olmak için kullanabilir. Fakat bu yöntemin ne kadar verimli olacağı tartışılır. Zayıflamak ya da bulunduğunuz durumdan daha iyi bir konuma gelmek için aslında yüksek bir odaklanma ve istek olması çok önemli. İnsanin kendi içinde de bunu başarabileceği gibi hipnotize olarak da odaklanma ve isteğini arttırabilir. Fakat yine de dışarıdan bir müdahale yerine kendi içinizde yaşamanız daha çok önerilir.