Hissettiğin Duyguyu 6 Adımda Nasıl Daha İyi İfade Edersin?

Yapılan çok sayıda araştırmaya göre hissettiği duyguyu söylemekten kaçınan insanların hem fiziksel hem de ruhsal sağlıkları diğer insanlardan daha kolay bozuluyor. Siz de duygularınızı söylemek istiyor ama nasıl yapacağınızı bilemiyorsanız işte duygularınızı daha İyi ifade etmenin 6 yolu!

1- Duyguyu Tanımlayın!

Çoğu zaman kötü hissetmemize neyin sebep olduğunu bile bilmeyiz, bu nedenle öncelikle kötü hissetmemize sebep olan duyguyu bulmalıyız. Derin bir nefes alıp şu soruları kendinize sorun:
Şu anda ne hissediyorum?
Şu anda bana tam olarak ne oluyor?
Neden böyle hissediyorum?
Böyle hissetmeme sebep olan durum ne?

2- Duyguyu Tanıyın ve Kendinize Zaman Verin

Hissettiğiniz duyguyu tanımladıktan sonra o duygunuzun sizde oluşturduğu durumu tanımaya ve anlamaya çalışın. Hissettiğiniz duyguyu anlamak ve buna nasıl bir tepki ile karşılık vereceğinizi düşünmek adına kendinize biraz zaman verin. Eğer ilk kez hissettiğiniz bir duyguysa bunu anlamlandırmanız ve tanımanız biraz zaman alacaktır, fakat asla acele etmeyin.

3- Kelime Haznenizi Genişletin

Nasıl hissettiğinizi hem kendinize hem de başkalarına da anlatmak için kelimeleri biraz daha özel ve dar anlamlarıyla kullanmaya çalışın. Duygularınızı ne kadar somut aktarırsanız neler hissettiğinizi o kadar iyi anlarsınız.

Hissettiğiniz duyguyu aktarmak psikolojik iyi oluşunuza katkı sağlar.
Hissettiğiniz duyguyu aktarmak psikolojik iyi oluşunuza katkı sağlar.

4- Duyguyu İfade Etmek için Doğru Anı Seçin

Kendinizi ifade edebileceğiniz en uygun anı seçmezseniz sorunlarınız daha da büyüyecektir. Bu nedenle en doğru anı bulmak adına çevrenizdeki insanları ve kendinizi iyi gözlemleyin.

5- Olumlu İletişim Biçimi Kullanın

Hoş ve sakin bir ses tonu, aktif dinleme hali ve göz teması kullanın. Uzun cümleler yerine daha basit ifadeler
kullanarak lafı dolandırmadan duygularınızı anlatın. Duygularınızı anlatırken vücudunuzu da kullanarak anlatın. Örneğin; elinizi kalbinizin üzerine koyun. Kendinize olumlu bir iletişim dili ve olumlamalarda bulunmanız duyguyu aktarmanızda sizi rahat hissettirecek ve duygunun yükünü hafifletecektir.

6- Özgürce Konuşun

Kendinizi ve duygularınızı hafifletmek adına baskı altında tutmadan ya da saklamadan kendi duygularınız ve hisleriniz hakkında konuşun. Olumlu bir iletişim biçimi ile duygularınızı çevrenize aktarın. Unutmayın ki duygularınızı çevreniz ile paylaşmak sizlerin psikolojik iyi oluşunuza olumlu yönde katkı sağlayacaktır.