İkinci Üniversite Nedir? Avantajları Nelerdir?

İkinci üniversite, bir üniversite programı okurken ya da mezun olduktan sonra sınava girmeden yeni bir bölüm okuyarak kendini farklı alanlarda geliştirebileceği bir programdır. Kısacası sınava girmeden üniversite okumanızı sağlayan programdır. Peki bu ikinci üniversite benim ne işime yarayacak? Yeni bir bölüm okumanın bana avantajları nelerdir? Gibi arttırılan soruları siz de soruyor musunuz? Ya da gittiğiniz bölümü sevmediniz ama bırakamıyorsunuz. Bunun neticesinde de bu işi yapmayacağınızı düşünüyor musunuz? İşte bu durumlarda açık öğretim fakülteleri imdadınıza yetişiyor. Nasıl mı? Haydi birlikte görelim.

İkinci Üniversite Avantajları Nelerdir?

Aslında kendinizi farklı alanlarda geliştirmek ya da ilgi duyduğunuz bir bölümü okumak için biçilmiş bir kaftan diyebiliriz ikinci üniversite için. Öncelikle bilmelisiniz ki örgün programınızı bırakmak zorunda kalmadan istediğiniz bölümü okuma şansına sahip oluyorsunuz. Mesela Hukuk okuyorsunuz ama ruhunuzda ve isteklerinizde işletme var. Kayıt yaptırıp 4 sene sonra hem hukuk hem işletme mezunu olabilirsiniz. Tabii belirtmemiz gerekir ki en önemli konulardan biri de; sınavları nispeten daha kolay olabiliyor. Bu program kapsamında herhangi bir zaman ve mekan kısıtlaması olmayacağı için de size büyük bir rahatlık sağlıyor. Yani demek oluyor ki her an derste olmanıza gerek yok. Son olarak da kişisel gelişim adına son derece destekleyici olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Hayatınızı şekillendirirken karşınıza çıkabilecek en önemli fırsatlardan biri olabilir bu açıdan bakıldığında. Fakat belirtmek isteriz ki iki lisans programının zorluğunu ve yükünü kaldırmak bazen zor gelebiliyor. Düzenli çalışma ve etkili öğrenme becerilerinizi geliştirmenin faydası olacaktır burada.

ikinci üniversite, eskişehir, erzurum, istanbul, öğretim, eğitim, gelişim, mezuniyet
İkinci Üniversite ile farklı alanlarda kendinizi geliştirin!

Harç Parası Var mı Hangi Üniversiteler de Yapılabiliyor?

Eskişehir Anadolu Üniversitesi, Erzurum Atatürk Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi tarafından bu imkanlara sahip olabiliyorsunuz. Harç ücretleri üniversiteden üniversiteye değiştiğinden kesin bir şey söylemek güç. Fakat bir harç ödeme durumunuz olacaktır. Kendi araştırmalarınız neticesinde size en iyi ve en uygun gelen okulu seçmeniz sizi bir adım öne taşıyacaktır. Bunu aklınızdan çıkarmayın. Doğru ve akılcı kullanıldığında çok önemli bir avantaj yaratabilir sizin için aklınızda bulunsun!

İlgili yazı: Hazırlık Sınıfına Başlayacaklar İçin Tavsiyeler.