Sevmek İçin Neden Çabalıyoruz, Seviyorsak Neden Aldatıyoruz?

İnsanlar birbirlerini neden sevmek ister? Peki, madem insanlar birbirlerini çok seviyor o zaman neden aldatıyor? Bu sevgi ve aldatma ikilemi ilişkiler içinde her zaman çok büyük sorunların ve büyük soru işaretlerinin sebebi olmuştur. Değer verdiğimiz insanlara neden yanlış yaparız? Yoksa gerçekten gerçek bir sevgi hissetmez miyiz? Bunlar gibi birçok soru, insan hayatı için çok büyük ve önemli sorunlar teşkil ederken biz de kendimizce yorum getirerek, bu konuyu ele almak istedik. Bu sorunun en temeline girdiğimizde sevildiğini hissetmek bir insanın en değerli ve en güzel yaşayabileceği his belki de. Karşılıksız atılan adımlar, verilen değerler ve birbirine adanmış kalpler. Bunların hepsi güzel. Peki ya aldatmak?

İnsanlar Neden Sevmek İçin Çabalar?

İnsanların birbirine niye ve nasıl âşık oldukları, birbirlerine neden bu kadar koşulsuz bağlandıkları her zaman bir muamma oluşturmuştur. Yaşamın akışında bizleri esir alan duyguların her daim içine hapsolmuş ve nedenini, nasılını düşünmeden birilerine bir şeyler hissederiz aslında. Bunlara manevi anlamda neden bulamasak da bilimsel olarak birçok açıklaması var baktığımızda. Öncelikli olarak iyi diye nitelendirebileceğimiz bir ilişkinin temelini güven oluşturur. Eğer vücut diliniz, konuşmanız ve geçmişiniz karşınızdaki insana güven veriyorsa ona karşı ilgi gösterme eğiliminiz yüksek olur. Bunun yanında tabii ki de her zaman pozitif olmak ve gülümsemek ikili ilişkilerde olumlu katkı yaratır ve karşınızdaki insandan etkilenme oranınızı arttırır. Aynı zamanda fiziksel uyumluluk ve özellikle erkeğin boyunun uzunluğu, hatta simetrik yüz uyumu burada büyük bir etken olarak duruyor aslında. Bilincimiz biz farkında olmasak bile karşımızdaki insanda bunları arıyor diyebiliriz.

Son olarak karşınızdaki kişinin size yapıcı ve nazik davranması, hoş bir koku ve özellikle ebeveynlere benzerlik (ailenizdeki insanlara benzerlik) karşınızdaki insandan etkilenmenizde size yardımcı olan bilimsel etmenler. Ama bunlar tek başına bir insana körü körüne bağlanmanın, sevdaya düşmenin nedenleri olamazlar diye düşünüyorum. Önemli olan birbirini tamamlamak için oluşmuş iki yarım kalbin birbirini tamamlaması diyebiliriz. Sevmek, iki insanın konuşmadan anlaşması, dinlemeden duyması, dokunmadan hissetmesi dersek yalan söylemiş olmayız. Sadece bilimsel temelleri olmayan, insana müthiş duygular hissettiren ve içinde heyecan yaratan dünyanın en güzel duygularından bir tanesi belki de. Bir insanı sevmekle başlar yaşamınızın anlam kazanması. Karşınızdakine değer vermenin en özel ve güzel yanıdır sevmek. Günübirlik tutkuların ya da dürtülerin değil uzun yıllar sürecek olan aidiyet duygusunun en güzel yanı. Kısacası insanlar, duygusal bağlar beslemeye ve birbirine değer vermeye asırlar boyu devam etti, bundan sonra da devam edecek. Peki, insanlar bu güzel duyguların içine hapsolmuşken neden hayatına etki edecek büyük hatalar yapar, neden sevdiği insanı aldatır?

Neden Aldatırız?

Yukarıda anlattığımız duyguların hepsi insanların içinde yaşadığı güzel duyguların bize yansıması aslında. Peki, o sevginin yanında duyduğumuz acı hissi neden? Her şey bu kadar güzel ve özelse eğer neden birbirimizi kandırıyoruz? Acı çekmekten mi hoşlanıyoruz yoksa acı çektirmeye mi meyilliyiz? Bunlar her insan için farklı nedenlere bağlansa da belki de güzelliklerin değerini bilmiyoruz. Tek bildiğimiz karşımızdakine değer vermenin, onunla iyi geçinmenin güzelliğine bir yerden sonra dur dememiz. Araştırmalar bir toplumda özellikle evli bireylerin % 30 ile %50 arasında birbirlerini aldattığına işaret ediyor. Aldatma kavramının temeline baktığımızda aslında sevdiğimiz, değer verdiğimiz insana sadece sevgimizin bitmesi, verdiğimiz değerin düşmesi gibi şeyler olamadan da aldatma olabiliyor. Sadece ilişkiler içerisinde değil arkadaşlıklar içerisinde de bu yaşanabiliyor. Çünkü hissettiğimiz sosyalleşme ihtiyacı bazen bazı durumlar için bizi içine hapsedebiliyor. Bunun sonucunda farklı deneyimler, amaçlar uğruna hareket edebiliyoruz. Burada da aslında yaratılışımızın doğasında olan o haz alma ve kendini gerçekleştirme(kanıtlama) durumu ortaya çıkıyor.

sevmek,sevgi evrenseldir, sevmek güzeldir, sevginin dili, 5 sevgi dili
Sevmek sizin içinizdeki güzelliklerin dışarıya çıkmasını sağlar.

Yapmak, insanın içindeki gizli bir güç ve harekete geçirme aracı aslında. Onun verdiği dürtülerin ve isteklendirmelerin doğrultusunda hareket edildiğinde bazen sevgi, duygusallık, bağlılık geride kalabiliyor. Kendini ispat etmeyi de bu gruba bağlayabiliriz. Ben hala insanları etkileyebilirim, insanlar benim varlığımdan hoşnut olmak isteyecek, sevgilim, eşim olsa da başkaları ile bir şey yaşayabilirim gibi düşünceler silsilesi aslında aldatmaya ortam hazırlıyor. Tabii ki karşımızdaki insanın duygusal eksikliğini de göz ardı etmememiz gerekir bu durumda. Bazen fiziksel ihtiyaçların doğrultusunda değil de sevginizi partnerinize iletemediğimizden kaynaklı bir aldatma durumu da söz konusu olabiliyor. Ama nedeni her ne açıdan olursa olsun içerlerde bir yerlerde fiziksel ya da duygusal eksikliğin boşluğunu doldurma gibi bir durum olabiliyor. Bu durum da içsel çatışmaları doğurduğunu, evdeki ve ilişkideki takdir ve değer görme ihtiyacının karşılanmaması sonucunda da ortaya çıktığını söyleyebiliriz. En sonunda da karşımızdaki insana verdiğimiz değere rağmen bir aldatma gerçekleşebiliyor.

Sonuçta Ne olacak?

Günübirlik ilişkileri çıktığımız zaman aslında temelinde ne olursa olsun birini sevmek ve aşk gibi duygular insanı insan yapan ve insanların hayata farklı bakmasını sağlayan mükemmel duygular. Bu duyguları yaşamadan, içine girip tatmadan ve bir çift göze aşkla bakmadan hayat gerçekten sıkıcılıklar ve monotonluklarla dolu bir ortam haline gelebilir. Fakat bunu yaşarken de değer verdiğimiz insana o değeri hissettirmek karşımızdakine güzel söz söylemek, dokunabilmek, hissettirebilmek çok önemli. Çünkü sevgi, kolay ortaya çıkan bir durum olmamakla birlikte iki insanın birbirine olan uyumunu gerektiren özel bir bağ. Bu bağın ortadan kaybolması insan için ciddi anlamda olumsuz sonuçlar doğurabilir çünkü güzelliklerin bitmesi demek aşkın bitmesi, sevginin bitmesi demek. Bu sevgi bağlarını koparmadan güzel bir yaşama sahip olmak da sizin elinizde. Sadece söyleyin sevdiğinizi, önem ve değer verdiğinizi. Birbirinize karşı yeniliklere açık olsun, kendinize özel alanlar ayırın ve en önemlisi karşınızdaki insanın varlığından haz duyun. İşte o zaman her şey daha güzel olacaktır.