Kitap Okuma Nasıl Yapılmalı? Nasıl Akılda Kalıcı Okuruz?

Kitap, bizi sahip olduğumuz ortamdan çıkarıp başka dünyalara götüren, bize güzellikler getiren muhteşem bir araç. Peki kitap okuma nasıl yapılmalı? Okurken güçlük mü çekiyorsunuz? İşte doğru yerdesiniz. Kitap, doğru şekilde okunursa çok iyi anlaşılır. Bu yüzden doğru kitap okuma taktiklerini kullanırsanız iyi anlama şansınız yükselecektir. Bazen kendinize şu şekilde serzenişte bulunuyorsunuz değil mi? “Okudum bitirdim fakat hiçbir şey aklımda değil, anlamadım.” İşte bunun sebebi sadece okumak için okuma yapmak aynı zamanda da hızlı okumak. Fakat bilmeliyiz ki hızlı okumak bize hiçbir şekilde katkı sağlamaz. Kitabı yavaş ve anlayarak okumak çok önemli.

Kitap Okuma Nasıl Yapılırsa Faydalı Olur?

Önce yapmamız gereken büyük bir şekilde dikkat toplamak. Bunu sağlamak için de dikkatimizi dağıtacak şeylerden kendimizi kurtarmak. Kendimizi önümüzde duran kitaba odaklamak gerekiyor. Kitabın sesli mi yoksa sessiz mi okunması gerekiyor kısmına gelirsek de aslında bu istediğiniz ya da sevdiğiniz tarzın ne olduğuna bağlı. Fakat genelde sessiz okumak anlamayı hızlandırıyor. Aynı zamanda çeşitli hızlı okuma kurslarına giderek okuma hızınızı arttırabilirsiniz.

Düzenli Kitap Okumanın Faydaları

Kitabı daha iyi anlamak için de aslında pratiğe sahip olmanız lazım. Çok okumak gerekiyor bu durumu sağlamak için. Aynı zamanda sizin hayal dünyanızı, kelime haznenizi, yaşam standartlarınızı değiştirecek en yakın arkadaş kitaplar olacaktır. Düzenli bir şekilde yapılan okuma zihnin farklı bölgelerinin çalışmasını ve sizin çok yönlü düşünmenizi sağlar. Sizi aydınlığa çıkarır. Daha nice artısı ve güzellikleri vardır. Bu güzelliklerden emin olun mahrum kalmak istemezsiniz. Bu yüzden de bir program yapmak herkesin faydasına olacaktır. Bu programda;

  • Ne okuyacağınıza iyi karar verin. Yanınızda farklı kalemler olsun. Notlar tutun, sevdiğiniz bölümleri yazın.
  • Kendinizi yeni şeyler öğreneceğinize dair ikna etmeye çalışın.
  • Sevdiğiniz türde kitaplar seçmeye bakın. Sıkıcı kitapların size bir yararı olmayacaktır emin olabilirsiniz.

Kısacası okumak güzelleştirir, özgürleştirir, hayata farklı bakmayı sağlar sakın bu güzelliklerden mahrum bırakmayın kendinizi. Hayal etmek için, hayatın güzelliklerini öğrenmek için her zaman kitapların aralarında bulun o güzellikleri. Unutmayın OKUMAK GÜZELDİR!