Leitner Kutusu İle Yeniden Öğrenin

Leitner kutusu, en basit tabiri ile öğrenmeyi oldukça kolay hale getiren bir sistem. Üstüne üstlük etkin öğrenmeyi sağlayan bir model. Çok basit bir şekilde sizlere öğrenme deneyimini sağlıyor ve etkin öğrenmeyi gerçekleştiriyor. Nasıl mı? Emin olun çok kolay bir şekilde istediğiniz şeyleri öğreneceksiniz. Sadece size lazım olan şeyler;

  • kutu ,
  • renkli kartonlar,
  • kalem.

Fazlasına ihtiyacınız yok emin olun. Hem eğlenceli hem de öğretici bir sistem ile kendinizi yeniden keşfedeceksiniz. Eğer bunları hazırladıysanız ve öğrenmek istiyorsanız şimdi sistemin nasıl işlediğini anlatalım ne dersiniz? Çünkü hayat beklemeye gelmez.

Leitner Kutusu Nasıl Çalışır?

Sistemi uzunca anlatıp kafa yormaya gerek yok. Etkili ve basit bir şekilde anlatmak istiyoruz. Şimdi sistem şu şekilde işliyor:

Adım 1: İlk olarak öğrenmek istediğiniz ya da kendinize katmak istediğiniz bilgi, formül ya da notu leitner kutusu olarak belirlediğiniz kutuya atıyorsunuz.

Adım 2: Birinci kutuda bulunan bütün şeyler her gün tekrarlanmak üzere orada artık. Her gün onları tekrar ediyorsunuz. Baktınız artık öğrendiniz mi ikinci kutuya atıyorsunuz. Sakın tam öğrenmediğiniz ve emin olmadığınız şeyleri ikinci kutuya atmayın! Çünkü ilk olarak yapmak istediğimiz şey sizin öğrenmenizi sağlamak.

Adım 3: İkinci kutuda artık zaman aralığı birazcık daha artacak. Buraya attığınız kelimeleri 2 günde bir tekrar etmelisiniz. Burada başarılı bir şekilde öğrendiğiniz ve başarılı olduğunuzu düşündüğünüz notları 3. kutuya atmalısınız.

Adım 4: Sakın diğer kutularda yapmanız gerekenleri unutmayın. Birinci kutuda bulunan notlar her gün, ikinci kutuda bulunan notlar 2 günde bir. Üçüncü kutuya attıklarınız da artık hafta da bir olmak üzere tekrar etmek üzere orada duracak.

Adım 5: Şimdi sıra 4. ve etkili öğrenmenin meyvelerini almaya geldi. Üçüncü kutuda öğrendiğiniz her şeyi artık dördüncü kutuya atıyorsunuz. Bu kutu da bulunan notlar iki haftada bir tekrar ediliyor. Bir takvim ile daha rahat yapabilirsiniz bu arada aklınızda bulunsun.

Adım 6: Son olarak beşinci kutudayız. Eğer dördüncü adımı da başarılı bir şekilde geçirmişseniz bu notları öğrenmişsiniz demektir. Bu şekilde istediğiniz kadar ve istediğiniz zaman öğrenme deneyimi gerçekleştirebilirsiniz. Şimdiden kolay gelsin!