Mevsim Geçişi Sağlığımızı Nasıl Etkiler?

Mevsim geçişi bizi ne kadar etkiliyor? Sağlıklı ve zinde bir yaşam için mevsim geçişlerinde kendimize ve sağlığımıza dikkat ediyor muyuz? Aldığımız saatlerce uykuya rağmen kendimizi hala zinde hissetmiyor muyuz? Mevsim geçişlerinin üzerimizde bıraktığı o sıkıntılı ruh halini aşmakta zorlanıyor muyuz? İşte bunları aşmak ve kendimize daha iyi bakabilmek için bir kaç tavsiyemiz var sizlere. Kendi sağlığınızı korumanın özellikle şu dönemde ne kadar önemli bir etkisi olduğunu düşünürsek bu tavsiyelerimize kulak asmanız gerçekten hayat kurtarıcı nitelikte olabilir. İşte size özelikle bağışıklığınızı arttıracak, yorgun ve depresif durumdan çıkmanızı sağlayacak önerilerimiz…

Mevsim Geçişi Sağlık Koruması

mevsim, yaz,kış,sonbahar,ilkbahar,geçiş,vitamin,c vitamini, d vitamini
Mevsim Geçişi 3 temel Koruyucu: C Vitamini, D vitamini , Su

Mevsim geçişi dönemi sağlığımızın hiçbir şekilde göz ardı edilmeyecek kadar önemli olduğunu kesinlikle vurgulamak gerekiyor sanırım. Bu dönem bağışıklık anlamında geriye düşülen ve hastalıklarla savaş için geriden gelinen bir dönemdir. Değişen hava durumu birlikte de iyice kendinizden ve bir ruh halinizden kopuş başlayacaktır. İşte bu dönemde kendinize verebileceğiniz en büyük hediye düzenli ve sağlıklı beslenmedir. Bu beslenme durumu ile birlikte sağlayacağınız iyi ruh hali sizi bu değişken mevsimden sağlıklı çıkmanızı sağlar. Peki bu sağlıklı besinler neler?

Öncelikle C Vitamini Yeterli Düzeyde Alınmalı; C vitamini, sizin kendinizi yeterli ve dinç hissetmenin tam anlamıyla eşitidir. Hücrelerinizin nefes almasını, kendinizi daha sağlıklı ve genç hissetmenin formülüdür. Hatta cilde uygulanabilen ürünlerinde bile vücut hücrelerine etkisi görülmüştür. Bu vitaminin etkisi saymakla bitmez. Peki, hangi besinlerden ne kadar almalıyız? Önerilen C vitamini günlük 3-5 porsiyon (400 gr) meyve sebze yemektir. Maydanoz, kırmızı biber, kivi, çilek, papaya, limon, kuş üzümü, çiğ ıspanak… bu besinlerin sahip olduğu vitamin depolarını sonuna kadar almak gerekiyor.

D vitamini alın; D vitaminin önemi yapılan çalışmalarla birlikte giderek artıyor. Özellikle belirlenen araştırmalara göre; ruh halimiz üzerinde azımsanmayacak derecede öneme sahip. Eğer bitmeyen bir depresif durumunuz varsa D vitamini almanızı öneririz. Güneşin sağladığı bu vitamin aynı zamanda uskumru, ton balığı ve sardalyede de bulunmaktadır. Süt ve süt ürünlerini de inkar edemeyiz tabii ki.

Mevsim Geçişi İçin En Etkili Silahlardan biri; Su, Vücudumuzun 3/4′ ünü oluşturan ve bize yenilendiğimizi hissettiren en temel kaynağımız. Kesinlikle gün içerisinde en az 2 litre alınması önerilir. Metabolizma artışını sağlayan, açlık hissini azaltan, cildin sağlıklı ve esnek olmasını sağlayan bu muhteşem sıvıyı göz ardı etmemek gerekiyor.