Nasa Bilim İnsanlarından Paralel Evren Açıklaması: Gerçek Olabilir

NASA bilim insanları tarafından yapılan son açıklama insanları heyecanlandırmaya yetti. Yapılan çalışmaların sonucunda paralel evrenin gerçek olabileceğine dair kanıt verebileceklerini ellerinde bazı bulguların olduğunu belirttiler. Bilim kurgu filmlerinin vazgeçilmezi olan ve şimdiye kadar filmlerden bir adım öteye gidilemeyen paralel evren konusu, artık bizim hayatımızda daha fazla yer kaplayacak gibi. Bilim insanları konuya hala şüpheci yaklaşsa da yine de yapılan açıklama insanları heyecanlandırmak için fazlasıyla yeterli oldu.

NASA, 2003 senesinden itibaren 35 milyon dolar yatırım yaptığı ve bizzat desteklediği araştırma grubu olan Antarctic Impulsive Transient Antenna (ANITA) tarafından yapılan çalışmaların sonucunda bu açıklama geldi. 17 senedir süren proje Antartika’nın soğuk ikliminde sürdürülüyordu. Buradaki buzullarda yüksek enerjili notrinolar maddesi ile etkileşime girdiğinde yayılan radyo dalgalarını tespit etmesi için özel olarak tasarlanmış bir balon kullanılıyor. Bakıldığında NASA ve bizler için ciddi anlamda yeni olan ve heyecanlandıran bu durumun sonuçlarının şimdilik nereye gideceği de tam olarak bilinmiyor. Peki ya gerçekse filmlerde izlediğimiz sahneler de aynı şekilde gerçekleşir mi?

NASA Destekli ANITA Bulduğu Sonuçlar Paralel Evrene Kanıt Olabilir

Özel tasarımlı bu balon, 30 gün boyunca yükselip, uzaydan gelen yüksek enerjili parçacıkları arayıp Antartika bölgesinde tarama faaliyeti gösterecekti. Antartika, verilerin işleyişini engelleyecek soğuk ve kuru havası nedeniyle özel olarak NASA tarafından seçilmişti. Fakat, 2016 senesinde keşfettikleri şey teoride imkansız gibi duruyordu. Sinyal uzaydan değil de daha çok yerin altından geliyormuş gibi duruyordu. Bulgular, bilim insanlarını da şaşırtmayı başardı. Buna göre parçacıklar zamanda yolculuk yapmış ve bir paralel evrenin varlığını işaret ediyor.

Nasa, paralel evren, gökyüzü, açıklama, gelişme, antartika, çalışmalar
Nasa tarafından yapılan açıklamada paralel evrenin varlığına ilişkin küçük de olsa gerçek olacağına dair izler bulundu. Heyecanlı bir gelecek bizi bekliyor. (Fotoğraf: Nasa/2005/Gökyüzü)

Bulgular Paralel Evren Varlığına İşaret Olabilir

Araştırmada araştırmacılar, Bu sinyali açıklamak için bizimkiyle aynı büyük patlamada meydana gelen paralel bir evrenin varlığına ihtiyaç var. Bu ayna dünyada artılar eksiyle, sağ solla yer değiştiriyor ve zaman geriye doğru akıyor.  ifadeleri kullanılmış. Bilim dünyası tarafından çoğu insan gözlemlenen ve anlamlandırılan gerçeğin ötesinde bulunan paralel evren konusuna kuşkulu bakarken, bazıları da uçsuz bucaksız evrende, sayısı bilinmeyecek kadar paralel evren olduğunu düşünüyor. Antartika buzulları bize belki de oluşan bu kafa karışıklığının cevabını yakın zamanda gösterebilir. Yine de çoklu evrenlerin varlığı bizim için etkileyici ve özel bir deneyim olurdu değil mi?

Kaynak: Onedio