Online Eğitim: Geleceği Yönlendirecek Yeni Nesil Eğitim

Online Eğitim Nedir, Faydaları Nelerdir?

Online eğitim özellikle son zamanlarda hayatımıza girmiş ve bizlere kolaylıklar sağlayan yeni nesil eğitim tipidir. Yazının ilerleyen safhasında da açıklayacağım etkili online eğitim programlarında; sistem tamamen internet tarayıcısı üzerinden oluşturulan ve insanların evden,işten,okuldan rahat bir şekilde diledikleri eğitimi alabilecekleri şekilde tasarlanmıştır. Burada amaçlanan şey; insanların öğrenme ve bilgi edinmesini kolaylaştırırken aynı zamanda da çeşitli konularda rahat bir şekilde çevrim içi ortamda bilgi paylaşımı sağlamaktır. Çevrim içi eğitim sisteminin en büyük faydalarından biri de burada karşımıza çıkmaktadır. Konu sınırlaması olmadığından dolayı insanlar arzu ettikleri her şey hakkında fikir sahibi olabilir, yeni iş geliştirme modelleri yakalayabilir, genel kültür geliştirebilir… Vb. şekillerde hayatına yenilikler katma noktasında amaçlarına ulaşabilir. Alınan eğitimlerde gösterilen başarı da sertifikası ile ödüllendirilir.

Online Eğitim Neden Gerekli?

Çevrim içi ortamda yapılan yeni nesil diye tabir ettiğimiz eğitim modelinde insanların en büyük avantajı istediği ortamda eğitim dokümanlarına ulaşabilmesidir. Burada önemli olan şey bireyin, kendine bir katkıda bulunmak istemesidir. Çünkü boş yere ve isteksiz bir şekilde alınmış eğitim zaman kaybından başka bir şey olmayacaktır. Birey, eğitimi bilerek ve kendi isteğiyle aldıktan sonra yapması gereken şey geleneksel eğitim tarzının dışına çıkıp; videoları dinleme, dokümanları değerlendirme, kafasında takılan sorulara yine İnternet üzerinden cevap arama şeklinde ilerlemektir. Uzun zaman alacak bir bilgiyi, konuyu ya da yeteneği daha kısa zamanda çözümleyebilir. Burada da karşımıza çıkan en büyük avantaj zaman kazanma olarak gelmektedir. İşlemlerin daha hızlı ve kolay yapılması sayesinde insanlar ulaşmak istedikleri yetkinliklere çok fazla para harcamadan en kısa sürede elde ederler.

Aynı zamanda demin de bahsettiğim gibi çok az para ile çok fazla bilgi oluşur. Bu oluşan ters orantı sayesinde insanlar ciddi manada avantaj sağlayarak önemli aşama kat etmiş olurlar. Bu sebeplerden dolayı online eğitim çok önemli ve gereklidir. Gelişen teknoloji ile birlikte zaten bütün eğitim sistemlerimiz bu sisteme geçiş yapacaktır. Bundan dolayı çevrim içi sisteme ön yargılı yaklaşmamak ve olabildiğince içine girerek öğrenmek çok önemlidir. Geleceğin; bu sistem üzerinde şekilleneceği düşünüldüğünde az bile abarttığımızı söyleyebiliriz.

online eğitim, çalışmak, başarmak, azim, udemy, işletme enstitüsü, edx, khan akademi
Online eğitim sayesinde hayatınızın her anında yeni nesil öğrenmenin içinde olup kendinizi geliştirebilirsiniz.

Hangi Tarz Eğitimler Alınabilir?

İstenilen her tarz eğitim alınabilir. Bir alanda yetkinliği ve alana ilgisi olduğunu düşünen kimse o konu hakkında videolar çekebilir, konu hakkında dokümanlar hazırlayabilir, sorular sorabilir ve veri paylaşımı yapabilir. Burada önemli olan şey eğitim aldığımız bireyin alanda yetkinliğinin olmasıdır. Dünya her alanda geliştiği gibi bu alanda da gelişmekte olduğundan dolayı her an yeni bir eğitim, yeni bir bilgi karşımıza çıkmaktadır. O yüzden bilimsel olmayan ya da yanlış bilgilere sahip insanlardan kaçınılması önemli olmaktadır. Dünyanın yeni sistemin de ise çevrim içi desteğin çok önemli olduğu görülmektedir. Özellikle son zamanlarda da görüldüğü üzere neredeyse Dünya üzerindeki her ülke covid-19 salgını nedeniyle eve kapanmış ve evde bunalmamak adına yenilikleri keşfetmeye çalışmakta.

Çok farklı ülkelerde üniversiteler, liseler hatta ilk ve ortaokullar dahi uzaktan eğitimle ders işlemeye başlamak zorunda kalmıştır. Ayrıca bunun dışında birçok eğitmen;virüs dolayısıyla ve insanların içinde bulunduğu ruh halinden biraz daha dışına çıkmaları amacıyla eğitimlerini ücretsiz vermektedir. Görünen o ki, Dünya’nın en büyük üniversiteleri dahi bu yeniliğin önüne geçememiş, en geleneksel insanları bile evden çalışma sistemine geçmiştir. Bu da bize gösteriyor ki artık bilgisayarımızda, telefonumuzda, tabletimizde bulunan mobil uygulamalar ve internet platformları sayesinde artık Dünya daha kolay, daha ulaşılır, daha verimli bir hale gelmiştir.

Başlıca Etkili Online Eğitim Programları

Udemy; herkesin istediği alanda hem eğitim verebildiği hem de eğitim alabildiği bir sosyal platformdur. Eğitim vererek para kazanma gibi bir fırsatı sunması da insanlar üzerinde ki ilgiyi arttırıyor diyebiliriz. Geniş çaplı içeriği sayesinde size yeni ufuklar kazandıracaktır. İstanbul İşletme Enstitüsü; İçerisinde çeşitli sertifika programlarının bulunduğu ve sertifikalarının geçerliliğinin yüksek olduğu bir programdır. İçindeki Eğitim notları çok işinize yarayabilir. Koç Akademi;Koç bünyesinde bulunan bu sistem içerisinde çeşitli eğitimler kısa ve öz bir şekilde anlatılmaktadır. İçerisinde sertifika ve katılım belgesi verilmese de bilgilendirici içerikler görülmeye değer.

Bilgeİş; ODTÜ bünyesinde kurulmuş sistemde özellikle yazılım bilgisi öğrenme konusunda çok zengin içeriklere sahiptir. Konuları iyi bir şekilde öğrendiğiniz ve çalışmalarınıza entegre ettiğiniz takdirde ciddi anlamda yararlı bir sistem sizi bekliyor olacaktır. edX; Dünya çağında ve geniş yelpazeli bir sisteme sahip çevrim içi eğitim sistemidir. Kar amacı gütmeyen ve insanların çok rahat bir şekilde eğitime ulaşabileceği bir sistemdir. Khan Akademi; Son olarak bahsedeceğimiz bu sistemin sloganını “herkese, her yerde bedelsiz eğitim”  oluşturmaktadır. Yine kar amacı gütmeyen ve insanları interaktif çalışmalar ve bireysel öğrenme oyunları ile eğitmektedir.

online egitim, bilgisayar, test, kalem, kağıt, eğitim
Online eğirim sizin için yeni bir dönemin kapılarını aralayabilir. Size yeni deneyimler sunabilir.

En nihayetinde baktığımızda online eğitim ciddi manada insanlara yarar sağlayacak bir sistemdir. Gelişen teknoloji ile birlikte daha çok hayatımızda var olacaktır. Önemli olan bu sistemi yararımıza kullanarak olumlu anlamda faydalanmak olacaktır. Geleneksel eğitimin şuan için çok önüne geçecek gibi durmasa da ilerleyen dönemlerde çeşitli alternatifleri çıkarak ya da gelişimi sağlanarak belki gelişmiş ülkelerde gerçekleşebilir. Önemli olan bilgili ve alanında uzman insanların, öğrenmeye ve yeniliğe aç insanlara yeni ve faydalı bilgiler öğretmesi olacaktır. Böylelikle çeşitli alanlarda bilgili, genel kültür anlamında kendini yetiştirmiş, yapmak istediği iş ile ilgili sıfırdan değil teorik bilgileri bilerek başlayacak bir nesil yetişmesi kuvvetle muhtemeldir.Ayrıca; Bu yeni nesil eğitim biçiminin geleneksel eğitime darbe vuracağına inanmadığımı belirtmem gerek. Nasıl ki Amazon, toptancılığı; Netflix film sektörünü; Uber taksiciliği bitirmediyse online sistem, geleneksel sistemi bitirmez.

Yorumlar kapatıldı.