Online Eğitimde Çocuğunuzun Derslerinin Verimli Olmasını Sağlayın!

Corona virüsünün yayılımının artması ve toplu alanların riskli hale gelmesiyle birlikte 2020-2021 eğitimin yılının ilk dönemi de online eğitim ile geçecek. Bu süreçte çocuğunuzun derslerini en iyi şekilde değerlendirebilmesi için birkaç önemli nokta var. Bu noktalara dikkat ederek çocuğunuzun derslerini daha iyi anlamasını, daha verimli geçirmesini sağlayabilirsiniz!

Ayrıca Uzaktan Eğitim Döneminde Nasıl Başarılı Olunur yazımızı okumayı da unutmayın!

1- Online Ders Öncesi Kahvaltı Şart!

Aç bir karın ile derse gimek, derste çocuğunuzun karnının gurulması gibi durumlar dikkatini sadece açlığa yönlendireceği için derslerinin verimi düşürecektir. Güne iyi bir kahvaltı ile başlaması ve öğünlerini atlamaması hem vücudu için hem de dersleri için çok önemli.

2- Pijamalardan Kurtulun!

Nasıl ki okulda derse pijama ile gidilmiyor evde de bunlar yerine rahat ama pijama dışı kıyafetler giymesi çocuğunuzun dikkatini derse vermesini sağlayacaktır. Üzerinde pijamasının olması sürekli onu yatağa ve uykuya çağıracak bir unsur olacaktır.

3- Okul Çantamız Yerine Masamızı Hazırlayalım!

Her akşam çantasına koyduğu defter ve kalemleri bu sefer masasının üzerine koyarak hazırlama vakti. Çocuğunuza aydınlık, sessiz ve dikkat dağıtıcı unsurlardan uzak bir köşe hazırlayarak derse odaklanmasını sağlayabilirsiniz. Hatta birlikte hazırlayarak kaliteli bir zaman da yaratabilirsiniz. Ayrıca çalıştığı alanın bir yatak veya kanepe yerine masa-sandalye olmasına dikkat edin. Uzanarak ders çalışmak uykusunu getirecektir.

4- Online Derse Aktif Katılım: Kameralar Açılsın!

Kamera veya sesin sürekli olarak kapalı olması karşı tarafta onu izleyen biri olmadığı için çocuğunuzun istediğini yapmaya izni varmış gibi hissetmesine sebep olacaktır. Bu nedenle kamera veya sesten mutlaka birinin açık olması çok önemli. Sesi açmanız durumunda arkadan aile üyelerinin, dışarının, kapının sesi gelebilir; fakat kamera açmanız daha sağlıklı olabilir. Kameranız açık olduğunda öğretmeni çocuğunuzu rahatça izleyecek ve çocuğunuzda derse dikkatini vermek zorunda kalacak. Bu durum öğretmeninin de duvarla konuşuyormuş gibi hissetmemesini sağlayacaktır.

5- Yemek Yemek Yasak!

Elbette ev ortamının verdiği rahatlık ile çocuklar ellerinde yemek ve içecek ile derse girmek isteyeceklerdir. Fakat bunun sınırlarını iyi belirlemeli ve online derslere su dışında bir yiyecek/içecek ile girmemesini sağlamalısınız. Aynı okul dönemi gibi yemek saatleriniz de belli olabilir.