Öykü Yazarı Olabilmek İçin İp Uçları !

Öykü yazarı olmak büyük bir emek ve sorumluluk getirir. Öyle düşünüldüğü kadar basit ve kolay bir iş değildir. Her şeyin bir üslubu olduğu gibi bir öykü yazmak için de geçerli bir takım durumlar vardır. Her şeyden önce bilinmelidir ki öykü yazmak büyük bir istek ve arzu gerektirir. Daha sonrasında planlı bir çalışma ve çokça deneyim üzerinden ilerler. Devamlılıkla büyük bir hayal gücü desteği ve onunla birlikte harika bir yazı yeteneği gerekir. Bütün bu arzu, istek ve yeteneğin birleşimi sonucunda ortaya mükemmel bir iş çıkar. Öyle kolay gibi gözüken bu durumun altında büyük bir süreklilik vardır. Bu sürekliliğin devamlı olmasını sağlayacak da bir takım ip uçları bulunur. Şimdi dilerseniz bu ip uçlarına birlikte göz gezdirelim.

Öykü Yazarı Olmanın İpuçları!

Öncelikle Doğu Yücel ile öykü yazmanın ip uçlarını inceleyebiliriz. Fakat başlamadan önce bu gibi konularda ne kadar genel konuşulursa konuşulsun bilinmesi gerekiyor ki her insan kendi adına bir özneyi barındırır içinde. Yani sizler öncelikli olarak bir hikaye yazarı olup olmadığınızı belirlemeli daha sonra gereklilikleri yerine getirmeniz gerekir. Şimdi İyi bir öykü yazarı olmak için Doğu Yücel’in tavsiyelerine ve bu konularda aklımıza gelen değerlendirmeleri yapalım.

öykü,yazmak,kitap,yazar,şair,hikaye,
İyi Öykü Yazarı Olmak İçin 8 ipucu!
 • Olayların inandırıcılığı çok fazla önem arz eder.
 • Karakterler de canlılık ve dinamiklik olmalıdır.
 • Okuru baştan yakalayabileceğiniz bir olay örgüsü bir adım öne taşır.
 • Fazlaya kaçan ve gereksiz süslemeler bulunmaması.
 • Öykü nedir? Diye soracak olursanız kesinlikle, kurgu içinde yaratıcılık ve sürprizlere açık olmak .
 • Okura ters köşe yapacak yazım dili kullanılması.

Kurt Vonnegut’da Öykü Yazmanın 8 İpucunu Bizlerle Paylaşıyor.

Kurt’un ipuçlarını nasıl değerlendirdiğiniz size kalmış. Fakat bir öykü yazarı olmak için bu tavsiyeleri iyi değerlendirmede fayda var.

 1. Sizi okuyan insanlara zamanının boşa gittiği hissiyatını vermekten kaçının.
 2. Okurun destekleyeceği en az bir karakter yaratın.
 3. Karakterlerin bir amacı ve isteği olmalı. Bir bardak suya bile istek duysalar bir amaç uğruna hareket etmeliler.
 4. Her cümle hikayenin ilerlemesini sağlayacak bir yapıda kurulması gerekir.
 5. Hikayenin başı ve sonu birbirine yakınlık anlamında çok fazla iç içe olmalı. iyi bir öykünün özellikleri bununla da sınırlı kalmaz.
 6. Sadist olmakta fayda var. Baş karakter ne denli masum olursa olsun başına öyle olaylar gelmeli ki okuyucu onun nasıl birisi olduğunu fark edebilsin. Böylece karakterlerin düşünceleri açığa çıkabilsin.
 7. Tek bir kişinin mutluluğu önemli. Herkesi mutlu etmeye çabalamak anlamsız olacaktır.
 8. Okura mümkün olduğu kadar fazlaca ve çabuk bir şekilde bilgi verin. Hiçbir şeyin gecikmemesi gerekiyor. Yazılarınızı okuyacak insanlar, her şeyi kafasında oturtabilmelidir. Fakat okurun istekleri de göz ardı edilmemelidir.

İşte iki ayrı yazardan farklı bakış açılarını öykü yazarı olmak adına söylenmesi gerekenleri sizlere sunmaya çalıştık. İyi bir hikaye yazabilmek için bu kuralları kullanarak yapacağınız çalışmalar sizi öykü yazma konusunda önemli bir noktaya getirebilir. Fakat unutmayın ki her şey sizin elinizde. Azim, çalışma, süreklilik ve kararlılıkla başarabilirsiniz. Hedefe giden yolun tadını çıkarın. Öykü nasıl yazılır? Sorusunu da merak ediyorsanız yazımıza bekleriz.