Özdemir Asaf Lavinia Şiirinin Hikayesi

Özdemir Asaf Lavinia şiiri Türk edebiyatının en özel, en güzel şiirlerinden bir tanesidir. Sadece yazılışı ve derin anlamlar barındırmasıyla değil ardında bıraktığı hikâye ile de oldukça ilgi çekici ve güzeldir. “Adını gizleyeceğim…” derken aslında birisinden bahseder. “Sana gitme demeyeceğim…” Derken de bir kadına gitme der. Büyük bir aşk ve büyük duyguların esiri altında yazılmıştır bu şiir. Ortaya çıkış hikayesi de bir o kadar muazzamdır.

Özdemir Asaf Lavinia Aşkı

Öncelikle Lavinia kimdir onu bilmek lazım. Lavinaz, Mevhibe Meziyet Beyat’tır. Bu kadın, 2 Mayıs 1952’de doğuş eski bir vali kızıdır. O kadar güzel bir kadınmış ki görenlerin dibi düşermiş. Birçok erkeğin kalbinde derin bir aşk acısı çıkarmış. Lavinia şiiri de bu harika kadın için yazılmış.

Peki, Mevhibe’ye neden herkes böylesine âşık oluyordu, sadece güzellik ve albenisinden miydi?

Aslında sorunun cevabı hem içinde saklı hem de bilinmeyen bir şey var. İçinde saklı çünkü gerçekten güzel ve albenisi olan biriydi Mevhibe. Fakat çok güçlü sezgileri ve insanı etkileyen bir durumu vardı. Bir insanın yüzüne bakar bakmaz, sizi tanır, anlar, ruhunuzun en derin köşelerinde sizi anlardı. Hatta bu yüzden Özdemir Asaf Lavinia şiirinde bahsettiği Mevhibe’ye “Öldürmekten daha beter anlıyorsun insanı” demişti.

özdemir asaf, lavinia, şiir, aşk, hikaye, lavinia hikayesi, özdemir, asaf, hikaye
Özdemir Asaf ‘ın Lavinia ‘sı

Lavinia Hikayesi

Özdemir Asaf bu şiiri okul yıllarında aşık olduğu kız için yazar. Aşkı tabii ki platonik bir aşktır. Şiirde Asaf, kendi yaşadığı aşkı anlatır. İçinde yaşadığı, biriktirdiği aşkı yansıtır şiire. Bu şiiri yazdıktan sonra da hatta bir yarışmaya gönderir. Aşkını öyle güzel anlatmıştır ki Lavinia’nın birinci seçilmekten başka şansı yoktur.

Rivayet odur ki; sonuçlar açıklandığı zaman Özdemir Asaf’tan, Lavinia şiirini kürsüde okuması istenir.  Bu teklif geri çevrilmez. Fakat salonda Mevhibe de bulunmaktadır. Fakar, Asaf kürsüye çıktığında Özdemi Asaf Lavinia şiirini uğruna yazdığı kadın salondan çıkar. Kalbi dağılır, yıkılır, kül olur… Sonra hiç açmaz Lavinia’yı insanlara. Kalbini, duygularını sevdasını o kapıdan çıkıp giden Mevhıbe’nin ardından kapatmıştır.Herkes bilir ki yalnızlık paylaşılmaz, o da paylaşmadı yalnızlığını Lavinia ile.

Lavinia

Sana gitme demeyeceğim.

Üşüyorsun ceketimi al.

Günün en güzel saatleri bunlar.

Yanımda kal.

Sana gitme demeyeceğim.

Gene de sen bilirsin.

Yalanlar istiyorsan yalanlar söyleyeyim,

İncinirsin.

Sana gitme demeyeceğim,

Ama gitme, Lavinia.

Adını gizleyeceğim

Sen de bilme, Lavinia.

                                         1957