Özgüven Geliştirme Teknikleri Nelerdir? Özgüven Sırları

Özgüven geliştirme, son zamanlarda sıklıkla ihtiyaç duyduğumuz ve kendimizi geliştirmek için çok çalıştığımız bir konu. Değişen ve gelişen dünyada “Ben de varım” diyebilmek için; daha özgüvenli ve daha kendimizden emin durmanız lazım. Çünkü artık yaşadığımız ortam bunu gerektiriyor. İstesek de istemesek de farklı ve yeni bir dünyaya doğru yola çıktınız. Öyleyse ne yapmanız lazım? Nasıl kendinizi geliştirip daha özgüvenli olabiliriz? Dilerseniz gelin sırasıyla inceleyelim ve birlikte nasıl daha özgüvenli olabiliriz buna bakalım. Bu nedenle beklemeye gerek yok haydi başlıyoruz!

Özgüven Geliştirme Yolları

1.Gerçeğin Peşinden Gidin.

Özgüven dediğimiz şey, gerçekliğin ardında saklı. Kesinlikle doğru bildiğinizden taviz vermemeli ve doğru olanı ne şartta olursa olsun yapmalısınız. Zayıf yanlarınızı görmezden gelmek ve zayıflıkların üzerine gitmemek kendinizi her daim çok iyi sanmak yapılabilecek en büyük hatadır. Bu hataya kesinlikle düşmemelisiniz. Çünkü değerli olan şey eksik yanlarınızla ve tam olduğunuz yanlarınızla bir bütünsünüz bunu kabul etmelisiniz. Özgüven geliştirme için her şeyden önce doğru olmalısınız ve bu doğruluğu kendinizle paylaşarak başlamalısınız.

2. Hayır Demek Çok Önemli.

Hayır demeyi kesinlikle öğrenmelisiniz. Çünkü “Hayır” sizin için hayırlıdır bunu aklınızdan çıkarmamalısınız. İnsanlara “Hayır” dedikçe değerli olur, istemediğiniz şeyleri zorla yapmadığınızda da mutlu olursunuz. Tabii “Hayır” demenin kibar yollarını kullanabilirsiniz. Mesela istemediğiniz bir şeyi yapmamak için “Şu an bunu yapmasam iyi olur” ya da “Başka zamana hiç keyfimde değilim” gibi kırmadan yumuşak “Hayır” cevapları kullanabilirsiniz.

3. İnsanlarla Aranızı İyi Tutun.

Özgüven geliştirme için en önemli püf noktanın insanlarla aranızı iyi tutmaktan geçtiğini bilmelisiniz. Özgüvenli insan, dışarıda her çeşitten insanla geçinebilen ve arkadaş olabilen insandır. Bunu bilerek hareket etmelisiniz. İnsanlar ile aranızı iyi tutarak, herkesle iyi geçinerek özgüvenli olmanın adımlarından birini atmış olursunuz. İnsanlarla tanışmaktan ve onlarla iletişime geçmekten korkmamalısınız.

4. İddialı olun, İyi Giyinin Ve Egzersiz Yapın.

Bu üçü kesinlikle ayrılmaz üçlü sakın bunu aklınızdan çıkarmamalısınız. Öncelikli olarak iddialı olmalısınız. Agresif ya da egoist değil, iddialı diyoruz buraya dikkat etmelisiniz. Yapabileceklerinizin ve yapamayacaklarınızın sınırlarını öğrendikten sonra iddialı olmaya başlayabilirsiniz. Tabii bunun için de her an bir konuşma yapacakmış gibi kıyafetlerinizin hazır olması gerekiyor. Özgüven geliştirme için çok önemli bir adımdır unutmamalısınız. Egzersiz yaparak da hem beyninizi hem de vücudunuzu diri tutmalısınız.

Bu adımları attıktan sonra hayatınızın nasıl pozitif anlamda değiştiğini göreceksiniz. Sakın ha sakın kendinizden vazgeçmemelisiniz. Bu uğurda sürekliliği olanlar kazanacak bunu unutmamalısınız.

İlgili Yazı: Hedef Nasıl Belirlenir? En İyi Yılınızı Oluşturun