Podcast Yayınını 5 Adımda Tamamla

Podcast yapmak özellikle pandemi dönemiyle birlikte en yaygın ve etkili iletişim araçlarından biri olarak karşımıza çıktı. Bu sesli konuşma türüne, en net bir açıklama yapmamız gerekirse;  sesli bir şekilde radyo programı boyutunda devam etme ya da insanların bir konu hakkında konuştuğu program denilebilir. Kullanım amacı çok farklı ve geeniş bir kitleye sahip yeni bir sistemdir.

Hatta artık büyük şirketler dahi çalışanlarına bu tarz yayınlar üzerinden eğitim vermektedir. Özellikle de sadece ses odaklı düşünme ve sadece sese odaklanma sebebiyle de insanların fazlasıyla ilgisini çekmeye başladı. Şimdi birlikte nasıl podcast yayını açmanın adımlarını dilerseniz birlikte inceleyelim.

Podcast Yayını Nasıl Yaparım ?

Podcast yapma için temel anlamda bir takım aşamalardan geçmek gerekiyor. Genellikle basit ve temel anlamda 6 adımda yapılıyor olsa bunu bir genelleme içerisinde değerlendiremeyiz. Farklı şekillerde farklı adımlar da bulunmaktadır. Fakat bizim gösterdiğimiz adımlar genellikle bilinen adımlardır. Şimdi bunları değerlendirmek gerekirse;

  • Öncelikli olarak Podcast yayını konusu gerekli.

Yayına geçmeden önce ne konuda konulmanız gerekiyor bunu bilmelisiniz. Mikrofonun başına geçip ne diyeceğini bilmeden olmaz. Hatta bütün yayınlarınız bir konu üzerinden olmalı ki insanlar bir başlık altında yayınlarınızı takip etsin. Fakat insanların sizi takip etmesi için etkili ve çarpıcı bir konu başlığı önemlidir bunu unutmayın.

  • Yayın ekipmanları iyi seçilmesi gerekli.

profesyonelce bir iş ortaya çıkarmak için kesinlikle iyi ekipmanlar gereklidir. Hatta sessiz sakin bir ortamın da olması çok önemlidir. Fakat bunların dışında sessiz ve sakin bir ortamın olmasına da önem gösterilmelidir. Podcast oluşturmak için cep telefonunuzu kullanabileceğiniz gibi evin sakin bir gününü de seçebilirsiniz. Başlangıçta mobil uygulamalar da kullanıma uygundur. Zamanla da geçtikçe daha iyi olacaktır.

  • Yayın firmasının iyi seçilmesi gerekiyor

Özellikle; Sportfy, Apple Podcast gibi yayın kurucuları podcastleri ücretsiz bir şekilde yayımlar. Ancak bir yerden sonra duruma göre artık ücret alınacaktır. Bu ücret konusu aklınızın bir kenarında bulunmasında fayda vardır. Kimse bedava iş yapmaz sonuçta değil mi?

Yayın İçin Gerekli Diğer Başlıklar

  • Edit Ve Kayıt

Bu konuda aslında her şey sizin elinizde . İstediğiniz programı seçip, istediğiniz gibi kayıt ve edit oluşturabilirsiniz. Özellikle Adobe bu konuda en iyilerindendir fakat yine de seçim size kalmış. Hatta telefondan bile yapabilirsiniz.

  • Sunucuya kayırları yükleme

Podcast nedir nasıl yapılır? Konusunu bir yere kadar konuştuk. Artık yayını yüklemeye geldi sıra. Doğru host firmasını seçip doğru şekilde yüklemeniz gerekiyor. Ücretlere de dikkat ederek tabii.

Spotify Podcast Nasıl Yaparım?

Podcast oluşturmakgerekli adımlar genellikle bu şekildedir. Şimdi eminiz ki aklınızda Spotfy üzerinden nasıl yayım yaparım? Sorusu var. İşte şimdi bunu anlatacağız. Bu işlemi gerçekleştirmek için RSS linkini kullanarak yapılıyor. Spotfy tarafından size verilen linki alın ve kopyalayıp platformlara gönderin. Onay aldıktan sonra paylaşıma hazır bir şekilde yayın sizi bekleyecektir. Yine de buradan giriş yaparak kontrol edebilirsiniz.