Pomodoro Tekniği Nedir? Nasıl Uygulanır?

Pomodoro Tekniği nedir? Pomodoro bizi istediğimiz zaman yönetimini sağlamamızda yardımcı olur mu? Pomodoro’yu hayatımıza nasıl adapte ederiz? Gibi sorular bu tekniği bilen insanlar için çok önemli ve ayrıcalıklı sorular diyebiliriz. Her saniyemizin önemli olduğu gelişen dünya da zaman yönetimi ve yaptığımız işe odaklanma konuları çok önemli bir hal almaya başladı. Zamanımızı olumlu değerlendirmek, yapacağımız işe odaklanmak için kullanılan bu tekniğin temeli aslında çok basit bir temele dayanıyor. 25 dakikalık bir çalışma sonrası 5 dakikalık bir dinlenme ve devamında bir döngü halinde bunu tekrarlama temeline dayanan pomodoro tekniği, bize kısaca; zamanla birlikte çalışma,bireysel baskılardan kurtulma, dışarıdan gelen dikkat dağılmalarını engelleme, daha iyi bir yaşam olmak üzere kaliteli zamanı vermek için tasarlanmıştır. Peki nasıl uygulanır?

Pomodoro Tekniği Nasıl Uygulanır?

Daha önce de dediğimiz gibi tekniği uygularken öncelikli olarak 25 dakikalık iş ve ya ders odaklı çalışma yapıyorsunuz. Sonrasında 5 dakikalık molalarla devam ediyorsunuz. Kısacası 1 pomodoro 30 dakikaya denk geliyor diyebiliriz. Dört pomodoroluk çalışma yaptığınızda yarım saat uzun mola hakkınız oluyor. Günde 6 ile 12 arasında yapılacak pomodoro bir konuyu öğrenmeniz açısından sizlere büyük kolaylık sağlayacaktır. Ama öncelikli olarak da konsantre olmak ve yapılan işe ciddi odaklanma gerekmektedir. Ayrıca belirli kuralları da uygulamak da çok önemlidir.

  1. Yapmak istediğiniz işi önceden hazırlıyorsunuz ve ne çalışacağınıza dair ikileme düşmüyorsunuz.
  2. Öncelik sırası ile birlikte ilk olarak en önemli işlerinizi hallediyorsunuz.
  3. Her gün, bir sonra ki gün için yapılacaklar listesi oluşturun. Günlük hedefinizi belirleyin.
  4. Mola da kesinlikle başka şeyler düşünün. Kafanızın dağılmasına önem verin.
  5. Günün sonda kesinlikle gün bilançosunu oluşturun ve kendinizi ödüllendirici faaliyetlerde bulunun. Örneğin; küçük bir çikolata bile işe yarayacaktır.
pomodoro tekniği,çalışma,öğrenci,odaklanma,birlik,dikkatetme,sıraylaçalışma
Pomodoro tekniği ile çalışmalarınıza kalite katın!

Pomodoro Tekniği’nin Adımları:

  1. Telefonla bağlantımızı kesiyoruz. E-mail,whatsap,messenger… Gibi program bildirimlerini kesinlikle kapatıyoruz.
  2. Telefonu sessize alıp masadan uzakta bir yere koyuyoruz.
  3. Üzerinde çalışma yapacağımız task’ın ne olacağını belirliyoruz.
  4. 25 dakika boyunca çalışmamızı sadece bir task üzerinden devam ettiriyoruz.

UYARI: Dışarıdan gelen her türlü dikkat dağıtıcı şeyden uzak durmanız çok önemli. 1 dakikalığına dahi olsa sakın dışarıyla ilgilenmeyin. 25 dakikalık sürecin bitmesini bekleyin.

UYARI-2: Eğer çok önemli bir durum olursa. Kronometreyi durdurup işinizi hallettikten sonra kaldığınız yerden başlamayı sakın kaçırmayın.

UYARI-3: 5 dakikalık molayı sakın uzatmayın program dışı uzama sizin için büyük sorunlar oluşturabilir.

İlgili yazı: Yaratıcılık nedir? Yaratıcı Düşünme Becerisi Nasıl Geliştirilir?