Psikolojik İyi Hissetme Sağlayacak Şeyler Neler?

Psikolojik iyi hissetme her insanın istediği ve genellikle bu yolda çaba gösterdiği bir durumdur. Peki bu anlamda bir iyi oluşu sağlamamız nasıl olanaklar içinde olur? Özellikle de tüm dünyayı saran bir Covid-19 kasırgası varken. Hayatın giden akışında üstümüze gelen, bizi yaşamdan soğutan durumlarda, kimimiz zorluklara karşı mücadele ederken; kimimiz de sendeleyip yere çakılıyoruz aslında. Peki bu durumlarda psikolojik anlamda iyi hissetme durumunu nasıl ortaya çıkarabiliriz? Kendimizi her türlü duruma ve olaya karşı nasıl güçlü kılabiliriz? Bunların cevabı aslında biraz da içimizde saklı. Nasıl ki şuan Corona’ya karşı görünmeyen bir düşmanla savaşıyorsak aslında normal zamanda da görünmeyen gizli bir ben ile bir savaşa gidiyoruz. Peki bu savaştan nasıl galip çıkarız? Merak ediyorsunuz değil mi? Haydi görelim!

Kendine Güven Psikolojik Anlamda İyi Hissetme Sağlar

Yaşadığımız hayat aslında tümüyle sorunlardan ibaret. Maalesef ki sıkıntısız bir yaşam hiçbirimiz için olanaklar dahilinde değil. Yaşam her daim bize zorluk çıkaracak ve o zorluklarla mücadele etmemizi isteyecek bir döngü içinde. Bu döngü aslında bizi ayakta tutan en büyük meydan okumalardan biri olsa da bazen yenik düşüp, pes edebiliyoruz. Aslında yapmamız gereken ve bize iyi gelecek olan şey bu durumda kendimize güvenmekten başka bir şey değil. Düştüğümüzü hissettiğimiz anda bir mücadele vermeniz gerekiyor ama öncelikle kendimize inanmamız bu durumda çok büyük önem teşkil ediyor. İçimizdeki yapabilme arzusuna ve hayattan istediğimizi alma yetkinliğine sahip olabilmek için önce kendimize güvenmeliyiz. Sorunların üzerine gitmeliyiz. Bu sorunları hiçbir zaman göz ardı etmemeli, tam da içine atlamalıyız ki başarı merdivenlerini çok hızlı bir şekilde çıkalım. Böylece sahip olduğumuz iç huzuru da bu şekilde sağlayabiliriz. Özellikle bu son dönemlerde iç huzurumuzu yakalamak için çok büyük önem teşkil ediyor.

“Hayır” Demek Korkutucu Bir Durum Değil

Bizim toplumumuz adına “hayır” kelimesini kullanmak belki de nezaket dışı bir durum olarak kabul edilebilir. Geleneklerimiz bizi belki de “hayır” demenin yanlış bir durum olduğunu ya da insanlara karşı söylemenin ayıp olduğunu empoze etmeye çalışıyor. Aslında ne geleneklerimiz ne de göreneklerimiz bizim istemediğimiz bir şeyi yapmamızı bizden isteyecek kadar acımasız değil. Peki biz neden kendimize acımasız davranalım ki? Aslında dünyada bulunan çoğu hastalığın en büyük nedeni stres ve kafaya takma. Biz, istemediğimiz şeylere evet diyerek kendimize bir sorun yaratıyoruz ve o sorunları daha sonra strese dönüştürüyoruz. Benliğimizde yarattığımız bu stres de bizim psikolojik durumumuzu çok olumsuz yönde etkiliyor. Eğer kendinize faydalı olmak istiyorsanız “hayır” demenin gizemli gücüne odaklanın ve istemediğiniz bir şeyi yapmamak için kendinize söz verin. Emin olun sizin için”hayırlı” olacaktır.

psikolojik,iyi hissetmek, hayır demek, hayırın gücü, hayat
Hayır Demenin Gizemli Gücüne Odaklanın Ve İstemediğiniz Bir Şeyi Yapmayın.

Psikolojik İyi Hissetme İçin Değişimin Gücüne Odaklanın

Psikolojik anlamda kendinizi iyi hissetme sağlamak için kendimize karşı esnek olmalıyız. Eski düzenimizi yıkıp yerine yeni ve güzel olanı getirmeliyiz. Aslında bakıldığında yazarken gerçekten çok kolaymış gibi gelen bu durum yapılması ve uygulanması çok zor bir durum. Günümüzde dünyanın ve insanların nasıl değiştiğini hayal edin. Hatta son zamanlarda Covid-19 nedeniyle değişen hayatlarımıza bakın. Yenileşmesi gereken bir dünyanın içine giriyoruz. Girdiğimiz dünyada değişime açık olmak ve değişimden korkmamak her daim bizi öne çıkaracak ve bize iyi gelecek en büyük adımlar.

Özellikle pandemi sürecinde yaşadığımız olayları iyi düşünün. Nasıl da eskisi gibi hareket edemedik, nasıl da istediğimiz gibi dışarı çıkamadık değil mi? Bunların neticesinde yaşadıklarımız bizi nasıl zorladı değil mi? Psikolojimiz alt üst oldu belki de. Şimdi yeni bir sürecin içindeyiz bu sefer dışarıdaki normale alışmak zorundayız. Belki bundan yıllar sonra farklı bir dünya bizi bekliyor. Bunların hepsi göz önünde bulundurmamız gerekiyor, gerekiyor ki kendimizi yeniliklere açık ve değişim odaklı bir insan olarak geliştirelim.

Pozitif Olmaya ve Uyku Düzenine Dikkat Edin

Kişisel gelişim kitaplarının vazgeçilmezidir bu ikili. “Uyku düzeninize dikkat edin ve güne pozitif uyanın, böylece bütün sorunların üstesinden gelebilirsiniz…” gibi bir sürü cümle. Ama bu cümlelerin çoğu aslında bize geçici hevesler vaat ediyor. Bir plesebo etkisi yaratıyor bizim üzerimizde ve geçici olarak kendimizi iyi hissediyoruz. Yapmamız gereken tek şeyi bu iki ögeye bağlamak aslında büyük bir sorun yaratabilir bizim üzerimizde. Öncelikli olarak tabii ki olaylara, durumlara, insanlara pozitif yaklaşmalı; her şeyin olumlu yanlarını görmeye çalışmalıyız. Fakat adım atarken gerçekçi olmalı ve kendimize güvenimizi tam tutmalıyız. Durumumuz ne olursa olsun iyi olana odaklanmalı güzeli kendi benliğimizde aramalıyız. Tabii ki bu anlattığımız durumu gerçekleştirmemiz için de yapmamız gereken şeylerin başında da uyku düzeni ve sağlam fiziksel dinginlik geliyor. Belki de sıkıcı gelebilir erken uyuyup, erken uyanmak. Ya da işinize gelmeyebilir. Ama zihnimizin her daim açık olmasını ve kendimizin ruhsal bir iyi oluş durumunda olmasını istiyorsak bunu yapmalıyız.

Affetmeyi Bilin, Unutun Ve Geri Adım Atmayın

Sürekli olarak birilerine kin duymak, nefret etmek sizin için psikolojik anlamda iyi hissetme durumunuza yapılmış en büyük darbelerden biridir. Çünkü birilerine olumsuz duygular beslemek bilin ki sizin içinizde de çok büyük olumsuzlukları doğuracaktır. Affetmek, bizim için bu olumsuzlukları ortadan kaldıracak en güzel ve en özel eylem bunun farkına varmamız gerekiyor aslında. Size yapılan kötülüğe kötülükle karşılık vermek emin olun hiçbir zaman işinize gelmeyecek ve sizi bir kötülükler denizine sürükleyecek. Yapmamız gereken şey belli aslında iyilikle ve güzellikle cevap vermek. Hatta bize yapılanı unutup kendi yolumuzda kendi hayatımızda devam etmek. Belki söylemesi kolay, belki her şey öyle dendiği gibi olmuyor denebilir. Ama bilmeliyiz ki “İyiliğe iyilik her kişinin karı, kötülüğe iyilik er kişinin karı.” Biz yaptıklarımızla, söylediklerimizle ve yaşam biçimimizle her kişinin yaptığını yaparsak bu sefer nasıl güzellikler, o güzel yürekli insanlar ortaya çıkar bir düşünün… Mutlu olmak sizin elinizde. Eğer mutlu olmanın sırlarını merak ediyorsanız buradan ulaşabilirsiniz.

Geri adım atma konusunda haklı olduğumuz bir konuda geriye çekilme ya da hakkımızı savunmama gibi bir duruma düşmememiz gerekiyor. Sonuna kadar fikirlerimiz, düşüncelerimiz eğer doğruysa ve mantıklı geliyorsa savunmanın her zaman faydalı bir tarafı olacaktır. Size yanlış yapan kişiyi affedebiliriz ama karşımızdaki kişinin yanlış yaptığını ve yaptıkları karşısında üzüntü duyduğumuz gerçeğinden geri adım atmamak gerekiyor. Hakkımız neyse, bizim için doğru neyse onun doğrultusunda hareket etmek her zaman bizi doğrulukların ortasına çıkaracaktır emin olsun.

Affetmek Ve Unutmak Tüm benliğinize Çok İyi Gelen İki Kardeş Gibidir

Kendinize Dürüst Olun Ve Hedef Belirleyin

Yazımıza son verirken bize psikolojik anlamda iyi hissetme sağlayacak en büyük iki temel ögeyi de konuşmakta fayda var. Kendimize dürüst olmak ve hedef belirleyip, hedeflere yürümek bize çok ama çok muhteşem hissettirecek kavramlardır. Dürüstlük açısından aslında herkese ve her şeye karşı olması gerektiğini söylememizde fayda var ama kendimizi de bu değerden mahrum etmememiz gerekir. Bazen gerçekler korkutucu bir şekilde üstümüze gelebilir, bazen hayat bizi çok derinden sarsabilir ama biz yapabileceklerimizi, kendi içimizdeki potansiyeli kendimize açıkça belli edersek her durumun üstesinden çok rahatça çıkarız. Gerçeklerden uzaklaşmak maalesef onların varlığını yok etmez. Bu yüzden dürüst bir şekilde sıkıntıların içine girmeli ve o sorunların üstesinden gelmek bize en güzel duyguların geri dönüşlerini sağlar.

Belirlediğimiz hedefler kendimize verdiğimiz dürüstlük kadar önemlidir aslında. Çünkü yapmayacağımız hedefleri kendimize belirleme, ulaşamayacağımız yerlere birden ulaşabileceğimizi düşünme ve sonunda gelen sıkıntılar bizi çok olumsuz duruma sokabilir. Yapmamız gereken adım adım ilerlemek ve doğru olana ilerlemek. Bazen bazı hedeflere giden yollar bize güzel gelebilir bazen o yolların içinde çıkan yeni yollar. Bu yüzden hedeflerimiz ve anın tam kendisi birbiriyle denk şekilde ilerlemelidir. Küçük küçük atacağımız adımlar bizi cesaretlendirecek ve devam ettikçe aslında daha iyi bir motivasyona sahip olacağız. Daha iyi hissettikçe başarma azmimiz yerine gelecek. Hayata karşı daha olumlu yaklaşacağız. Başarı da bizim olacak, başarısızlık da ama hepsi bizim olacak…

Kaynak: Milliyet

Hayallerinizi tutkuyla birleştirdiğiniz ve onların peşinden gitmek istediğiniz sürece sizi bekleyen güzelliklere ulaşırsınız.