Rehberlik Ve Psikolojik Danışmanlık Nedir? Ne İş Yapar?

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık son zamanların gözde meslek gruplarından biri olmaya başladı. Özellikle gittikçe artık rehber arayışı öğrencilerin bu bölümü seçmesinde büyük rol oynuyor. Evet, ülkemiz insanı; gittikçe artan bir rehber arayışı ya da psikolojik anlamda bir danışman aramaya başladı ve insanlar artık kendisini iyi hissettirecek yolları arıyor.

Çünkü artık sıkça değişen sistemleri ve duygularımızı takip etmek oldukça zorlaşıyor. Dışarıdan bir yardıma kesinlikle ihtiyaç oluyor. Bu durumda karşımıza çıkabilecek en iyi meslek grubu da RPD diyebiliriz. Peki, RPD nedir? Neler yapar? Dilerseniz birlikte değerlendirelim.

Rehberlik Ve Psikolojik Danışmanlık Nedir?

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, öğrencilere teorik bilgi ve pratik eğitimin birleşimini sağlıyor. Bu bölümün en temel amacı, bireylerin kişisel anlamda sosyal ya da akademik sorularına cevap bulmayı amaçlıyor. Özellikle öğrenci odaklı düşündüğümüzde, onların problemlerine çözüm bulmak ve öğrencilerin potansiyellerini keşfedip, bilgi haznelerini geliştirmeyi hedefliyor.

Program müfredatı da bu gelişimi ve öğrenme deneyimini destekler nitelikte oluyor. Gelişim, fizyolojik, öğrenme, sosyal psikoloji gibi alanlarda dersler alınmaktadır ve bu dersler müfredatın temeli gelişim üzerine olmuş oluyor. Öğrenciler, kariyer danışmanlığından tutun da, rehberliğe oradan da akıl sağlığı danışmanlığına kadar akademik anlamda bilgileniyor.

RPD Ne İş Yapar?

pdr, rehberlik, öğretmen, rehber öğretmen, prd, okul, servis
Rehberlik Ve Psikolojik Danışmanlık Yol Gösterir.

Rehberlik ve psikolojik danışmanlık hizmetleri iki şekilde mesleklerini idame ettirebiliyorlar. Bunlardan birincisi okul psikolojik danışmanı (rehberöğretmen) diğeri ise bir psikolojik danışman olarak görev yapabiliyorlar. Tabii bu çalışma alanlarının dışında birçok sektörde insan kaynaklarında ya da kurum psikolojik danışmanı olarak da iş bulabiliyorlar. Fakat söylememiz gerekiyor ki %63,9 ile eğitim sektörü RPD’nin en çok iş imkânının olduğu sektör olarak öne çıkıyor.

Bu açıdan en çok meslek okul psikolojik danışmanı olarak karşımıza çıkıyor. Bu meslek ile okul- yönetici ve aile üçgeni arasında adeta bir arabulucu gibi çalışmaya başlıyor. Fakat aile danışmanlığı, kariyer danışmanlığı… Gibi artan meslekleri de idame ettirebilirler. Devlet ya da özel sektörde RPD mezunlarına sıklıkla ihtiyaç var.

PDR Bölümü Okumanın Avantajları Nelerdir?

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümünü okumanın en önemli avantajı işinizin insanlarla iç içe olmayı gerektiriyor olması. Bu da demek oluyor ki modern dünyada size çokça ihtiyaç olacak ve siz de olabildikçe insanların yardımına koşuyor olacaksınız. Kendinizi geliştirmek için harika bir ortamı oluşturup kendi gelişiminizi bu bölüm sayesinde sağlayabiliyorsunuz.

Öncelikli olarak bu bölüm size kendinizi tanıma fırsatı veriyor. Sonra insanları tanımayı ve insanların isteklerini anlamanızı sağlıyor. Farklı alanlarda çalışmalar yaparak özellikle psikoloji bilimine katkı yapmayı hedefliyor. Kendi kişisel gelişiminize önem veriyorsanız kesinlikle bu bölümü tercih etmelisiniz.

Rehberlik Ve Psikolojik Danışmanlık – Psikoloji Farkı Nedir?

Birkaç noktada rehberlik ve psikolojik danışmanlık bölümü ve psikoloji birbirinden ayrılıyor. Bu noktaların en önemlisi, eğitim. Eğitim konusunda PDR öğrencileri yüzeysel eğitimlerin ardından hemen uygulamalı alana geçiyor. Bu da psikolojiden ayrılan en büyük yanlardan biri olarak öne çıkıyor.

PDR yaptığı iş bakımından da psikolojiden ayrılıyor. Psikoloji, insan yaşamı ve hastalıklarla ilgilenirken; PDR, o insanın daha iyi hissetmesine ve başarılı olmasına odaklanıyor. Bu bakımda PDR yol göstericilik de yapabiliyor. Tabii bu anlamdan incelediğimiz de çalışma alanları da birbirlerinden farklı olabiliyor.

Temel olarak birbiriyle çok fark taşıyor gibi durmasa da pdr bölümü birkaç noktada psikolojiden ayrılıyor. Özellikle psikoloji okumak isteyip de puan olarak tutturamadıysanız denemeye değer diyoruz. Burayı seveceksiniz.