Roman Yazmak İçin Neler Yapılmalı? Yazarlığın Temeli

Roman yazmak kimilerine göre çok kolay; kimilerine göre çok karmaşık, kimilerine göre de büyük bir eğlencedir. Fakat temelinde bir takım gereksinimler ve yapılması gerekenlerle dolu büyük bir çalışmanın sonucudur. Böyle çoğu şeyi ince ince eleyip sık dokumalar yapmak lazımdır. Geniş araştırmalar ve bir bilgi birikimin sonucunda bir roman ortaya çıkmaktadır.

Özellikle günümüz dünyasında herkesin bir şeyler yazabildiğini; herkesin roman hakkında bir fikre sahip olduğunu düşündüğümüzde de rekabet ortamı oldukça boldur. Bu konuda herkesin emeği, yazısı ve amacı farklı olsa da yayıncıların gözünde herkes yazardır. Fakat bazılarının yazıları basılmaya hak kazanmış olunur.

Evet, herkes öyle istediği gibi yazdığı romanı kolayca bastıramaz. Çünkü hem çok zor hem de büyük rakiplerin içerisinde büyük rekabetleri aşmak gerekir. Yazar olmak isteyenler öncelikle bilmelidir ki bu işte kesinlikle kararlı olmalılar. Bu iş sabır ve sükûnet gerektiren ve temelinde büyük çabaların olduğu bir iştir. Bu kesinlikle unutulmamalıdır.

Roman Yazmak İçin Ne Yapmak Lazım?

roman yazmak, roman, yazar, hikaye, başarı, başarılı, hikayeler, rman yazarı, roman, yaz
Roman yazmak için önce okumayı sevmek gerek.

1.İlk olarak kesinlikle iyi bir kitap okuru olmak gerekiyor.

Kitap yazmak kadar kesinlikle iyi bir kitap okuyucu olmak da önemlidir. Zaten yazarlığın temelinden bahsediyorsak iyi bir okur olmak şarttır. Ne kadar çok kitap okuması yaparsanız ufkunuz o denli gelişir ve yaratıcılığınız artar.

2. Sürekli bir araştırma içinde olmak ve notlar tutmak gerekir.

Roman yazmak için belki de en büyük gereksinimlerden biri sürekli bir araştırmacı kimlik çinde olmaktır. Her zaman yeni bilgilerle kendinizi donatmanız ve notlar alarak sürekli pekiştirme yapmanız gerekir. Bu oldukça önemli bir konudur. Araştırmak hem sizin hem de kitabınızın gelişimi için harika olacaktır.

3. Gözlem yeteneğinizi geliştirin.

Kitap yazmak istiyorum ama nereden başlayacağımı bilmiyorum mu diyorsunuz? Evet, cevap karşınızda! Gözlem yaparak işe başlayın. Doğayı, canlıları, yaşamızı gözlemleyin. Bir şeyler çıkacaktır emin olun.

4. İnsanlarla iletişime geçin ve fırsat buldukça gezin.

Bu iki konuyu kesinlikle birbirinden ayıramazsınız. İlk olarak bir yazarlık eğitimi peşindeyseniz bu eğitimi en güzel insanlardan alırsınız. Her insanın hikayesi birbirinden farklı ve özeldir. Onlarla iletişime geçmekten korkmayın. Gezin, farklı insanlar tanıyın ve onların hayatlarına dokunun. Nasıl hikayeler çıkacak siz bile şaşıracaksınız.

5. Kalem daima yanınızda olsun.

İlham ya da yeni bir hikaye ne zaman karşınıza çıkar hiç belli değildir. Her şeye hazırlıklı olmak gereklidir. Her an yeni bir hikaye ile karşılaşabilir ve kendinize güzel bir roman oluşturma imkanına sahip olabilirsiniz. Bu yüzden her daim kaleminiz yanınızda olmalıdır. Bu şekilde kolaylıkla karşınıza çıkan şeyleri not alabilir ve değerlendirme imkanına sahip olabilirsiziniz.

Roman yazmak için bu ve bunun gibi bir çok teknik bulunur. Ama yapmanız gereken ilk olarak kesinlikle kendinize güvenmek. Eğer yeni yazarlar ilginizi çeker ve Dönüş 1968 kitabını merak ederseniz, kitabın üstündeki linkten kıza özeti okuyabilirsiniz.