Stres ile Barışmak! Stresini Nasıl Kontrol Altına Alabilirsin?

Günlük yaşantımızda, iş ve okul yaşantısında strese sebep olan çok fazla unsur vardır. Stres yaşamımızı devam ettirmemiz için gerekli olan; beynimizin iç ve dış tepkilere karşı verdiği içsel bir tepkidir. Fakat stresimizi kontrolümüz altına alamadığımız zaman stres bizi kontrolü altına alır ve bizi ezmeye başlar. Bunun sonucunda ruhsal dengesizlikler, depresyon, tükenmişlik sendromu vb. pek çok ruhsal sorun yaşayabiliriz. Peki stresi kontrolümüz altına almak için neler yapmalıyız?

Anı Anda Yaşa

Araştırmalar yaşanan stresin en önemli kaynağının gelecekle ilgili düşünceler olduğunu söylemektedir. Arkadaşlarımızla vakit geçirirken iki hafta sonraki sınavı düşünmek, ailemizle vakit geçirirken masanın üzerinde duran kağıtları ve tamamlanması gereken işleri düşünmek stres seviyesini arttırmaktadır. Bu nedenle bulunduğunuz anı yaşamak dururken geleceği ya da geçmişi düşünmemeye çalışın. Bu alacağınız keyfi de arttıracaktır.

Stres Yönetimi için Zamanı Planla

Anı anda yaşayamamamızın en önemli sebebi düzgün bir plana sahip olmamamızdır. Zamanınızı yiyen sosyal medya, televizyon gibi şeyleri bulup bunlara bir kullanım kısıtlaması getirerek daha fazla zamana sahip olabilirsiniz. Güne daha erken başlayıp yapmaktan kaçındığınız işleri sabahın erken saatlerinde hemen hallederek stresinize sebep olan unsurları azaltabilirsiniz.

Stresimizi kontrol altına alamadığımız zaman stres bizi kontrol altına alır.

Endorfin Salgılayın!

Endorfin hormonu, mutluluk hormonu olarak da bilinmektedir ve stresin olumsuz etkilerini azaltmak için size çok iyi gelecektir. Günün sonunda yapacağınız bir yürüyüş ile endorfin hormonunu 5 kat daha fazla salgılayabilir, gün içinde kendinize vakit ayırarak biraz egzersiz yapabilirsiniz. Endorfin hormonunun fazla salgılanması depresyonu engelleyecek, yaşam kalitenizi arttıracak ve ömrünüzü uzatacaktır.

Stres Azaltmak için Uykunuza Dikkat Edin!

İyi bir uyku daha iyi dinlenmenizi sağlayacağı için güne de daha dinç bir beden ve zihin ile başlamanızı sağlayacaktır. Kaliteli bir uyku melatonin hormonu salgılamanızı sağlar ve melatonin hormonu da stresin olumsuz etkilerini azaltır. Nasıl daha kaliteli bir uyku uyuyabileceğinizi öğrenmek için bu yazımızı okuyabilirsiniz.

Telkinler

Araştırmalar stresliyken bir kişinin kendi kendiyle olan konuşmalarının veya düşüncelerinin arttığını göstermektedir. Peki zaten stres altındayken bir kendinize olumsuz cümleler kursanız kendinizi iyi hisseder miydiniz? Cevap hayır olacaktır. Bu nedenle kendinize karşı olumlu cümleler ve telkinler kullanarak kendinizi rahatlatabilir, stresinizi en aza indirebilirsiniz.