Sunum Yaparak İnsanlar Üzerinde Etkileyici İzler Bırakmak İster Misiniz?

Sunum yaparken insanları etkilemek başarılı bir sunum olması açısından çoğumuzun isteyebileceği  ve ilgi gösterebileceği bir konu aslında. Peki, etkili bir sunum yapmanın sırrı nedir?  İnsanlara nasıl daha iyi bir sunum verebilir ve insanları etkileyebiliriz? Bu konuları konuşmadan önce sizlere bu yazımın ilham kaynağı olan TED Gibi Konuş kitabından alıntılar ve bilgiler sunacağımı bilmenizi isterim. TED diye tabir ettiğimiz aslında bir nevi konferans programı olan ve burada başarılı konferanslar yapan insanların, sunum teknik ve tatiktiklerinden oluşmuş bu kitabın içerisinde etkili bir sunum yapmanın ipuçları yer almakta. Eğer sunumunuzla insanları etkilemek, sunum stratejilerini daha ayrıntılı bir şekilde öğrenmek istiyorsanız kitabı okumanızda yarar var diyebiliriz. Haydi başlayalım!

İyi Bir Sunum için İyi bir Hikâye Anlatıcısı Olun

Tanımadığınız insanların kalplerine giden en kestirme yol hikâye anlatmaktır. Özellikle de kendi hayatınızdan etkileyici kısa kesitler. Hepimiz bir şeyler dinlemeye ve dinlediklerimizden etkilenmeye meyilli yapıda yaşıyoruz aslında. Bu yüzden etkili bir konuşma yapmak ya da bir sunum ortaya koymak için hikâyelerin gücünden faydalanmanız çok önem arz etmektedir. Aristo’ya göre bir konuşmanın %65 ile en akılda kalıcı kısımları anlatılan hikâyelerdir. Hem akılda kalır hem de karşınızdaki insanı etkileme potansiyeli yüksektir. İşte bu yüzden bir hikâye anlatabilmek için öncelikli olarak sunum esnasında insanların kafalarına, yüreklerine ve duygularına hitap etmeniz gerekmektedir. İnsanlar ile etkili bir iletişimin gerçekleşmesini sağlayan temel etken de budur aslında. Karşınızdaki insanın duygularına hitap etmek… İyi iletişimciler her zaman bunu yapar ve çok başarılıdırlar. Bunun için aslında kendi duygularınızdan ve tutkularınızdan yola çıkabilirsiniz. Çünkü size iyi hissettiren şeyler karşıya güzel aktarabildiğiniz zaman, o karşınızdaki insanlara da iyi hissettirir ve sizinle duygusal bağ kurma aşamasında olumlu adımlar atmış olursunuz.

Bunu yapmanın en kolay ve etkili yollarından biri de hikâye anlatmaktır. Güçlü bir anlatma becerisi sayesinde, kendi hayatınızdan, tanıdığınız insanların ya da sizi derinden etkileyen hikâyeler çoğunlukla karşıyı da etkiler ve sunumunuz için olumlu bir hava oluşturur. Etkili bir sunum için de bu konuyu dikkate almanızı şiddetle öneririm. Çünkü güçlü anlatılmış bir hikâye sizin elinizi güçlendirecek, karşınızdaki insanların ilgisini sizde toplayacak ve onları ikna etmek için size iyi bir ortam yaratacaktır. İnsanların karşısında en çıplak halinizde olacağınızı, bu insanlığı hissetmekle etkili konuşmalar yapacağınızın farkında olmalısınız. Unutmayın

Dünyanın en büyük doğruları, genellikle büyüleyici hikâyelerde saklanmıştır.”

Sunum İçin Kendinizi Hazırlayın

Hazırlık yapmak bir işe girmeden önce ya da bir işe başlamadan önce yapmanız gereken en önemli davranıştır belki de. Yaptığınız hazırlıklar sizi istediğiniz anda istediğiniz davranışı göstermenizi sağlar işte bu yüzden sunumdan önce kendinizi hazırlamanız sunum için çoklu tekrarlar ile provalar yapmanız çok önemlidir. Durmadan en iyi noktaya geldiğinize inana kadar; insanlar sizi dinlemekten, sizi ağzı açık izleyecek duruma gelene kadar durmadan prova yapmanız lazım. . Çünkü etkili bir sunum yapmanın en temel koşulu bu konuda çok çalışmak ve kendinizi geliştirmektir.  Buna ek olarak da sunumunuzda ki bütünlüğü de oluşturmanız önemli. Özellikle az cümle ve bol konu ile alakalı fotoğraf sununuzun etkisini arttıracaktır. Her zaman sunum yapmak için en iyi ve en ciddi sahneye çıkıyormuş gibi hazırlanın ve görsellerinizi, sözlerinizi ciddiyetle hazırlayın. Yakın arkadaşlarınıza bir ödev de gösteriyor olsanız ya da binlerce insanın önünde sunum da yapıyor olsanız her zaman size yakışır bir şekilde hazır ve ciddiyetli bir tavır takınmanız gerekiyor. 

Aynı zamanda kendinizi bir sohbet havasındaymış gibi rahatça çene çalmaya da hazır olmalısınız. Çünkü insanlar karşısında rahat konuşabilen ve interaktif (soru- cevap) yapabilen insanları görmekten hoşlanır ve karşısındaki kişiyi dinlemek isterler.  Aynı zamanda da inançlarını ortaya koyan insanları görmekten dinleyiciler haz duyarlar ve bilmelisiniz ki anlattığınız şeye inanmazsanız hareketleriniz çok fazla yapay ve tuhaf gelecektir insanlara. Bu yüzden de anlattığınız şeye önce kendiniz inanmalı ve karşıya bu duyguyu geçirmelisiniz. Yapmanız gereken tek şey insanlara inandığınız şeyleri sunum etkili bir şekilde anlatmak olacaktır bu noktada. Eğer gerekli olan bütün bileşenleri sağlayabilirseniz şimdiye kadar etkili bir sunum için sahip olmanız gereken çoğu gereksinimleri de sağlamış olursunuz.

sunum, insanları etkilemek, kişisel gelişim, ikna teknikleri, ikna etmek, kabiliyetli olmak, ted gibi konuş
Sunum öncesinde insanlardan geri bildirimler almayı ve eksik konuların üzerine gitmeyi unutmayın!

Yeniliklerin Gizemini Keşfedin

Yeni bir şeyler yapmak, yeniliklere açık olmak ya da yeni deneyimler keşfederek hayata bakışınızı değiştirmek ne kadar hoşunuza gider değil mi? Eğer cevaba “evet”  ever diyorsanız, bilmelisiniz ki karşınızdaki insanların çoğu da bu konuda “evet” diyecektir. Bu yüzden etkili sunumlarda yapmanız gereken yenilikleri ortaya çıkarmak olacaktır. Çünkü yeni, insan beyninde bir uyuşturucu etkisi yaratır ve kendini beyninizin içine alır, ödül mekanizmasını harekete geçirir. İşte bu yüzden insanlara ödül vermelisiniz. Onlara yeniyi ve yeniliği tattırmalısınız. Yeninin ardındaki o gizemli güce sırtınızı rahatça dayayın. Sunumunuzu yaparken şok edici ve çağrıcı anları ortaya çıkarın. Mesela Bill Gates’in sivrisinekleri salona bıraktığı konuşmasından örnek alabilirsiniz. Tabii ki de sinekleri ortaya bırakarak bir sunum gerçekleştirin demiyoruz ama şoke edici anları görmeniz açısından size yardımcı olacaktır.  Hikâyenizin can alıcı noktalarına vurgu yapın.

Karşınızdaki insanların kalbine, fikrine, duygusuna ve mantığına etkileyici anlar yaşatın ancak böyle insanların üzerinde hayranlık uyandırıcı anlar çıkarabilirsiniz. Bunları yaparken de mizah unsurunun ışıltılı tarafından yardım olun. Doğallığınızı ve etkileyiciliğinizi mizahı kullanarak, güler yüzle ve dik duruşunuzla birleştirin. Burada herkesin gülme olasılığının olup olmadığı fıkralar anlatarak değil. Rahatlığınızın ve doğallığınızın etkisi altında bunu yapın. Sonuçta hiçbirimiz Cem Yılmaz değiliz ama anlara dokunarak kendi içinizdeki mizahi unsura ulaşabilir ve karşımızdakilere hem eğlenceli hem de etkin bir sunum çalışması verebiliriz. Ayrıca belirtmemiz gerekir ki mizahi unsurları kullanmak insanlar üzerinde sizin cana yakın, dışa dönük, hoşgörülü, duygusal tarafınızı kullanan biri olduğunuza dair izler bırakır. Bunu da aklınızdan çıkarmayın.

Sonuç olarak…

“Bedenlerimiz zihnimizi değiştirir, zihin davranışı, davranış da sonucu.” Öncelikle bedeninizi değiştirin davranışlarınızın değişmesi için. Daha sonra her şey sizin için çorap söküğü gibi gelecektir. Sadece etkili bir sunum yapmak için değil hayatınızın her alanında kullanabileceğiniz, sizleri dışarıda öne çıkaracak durum ve tutumları sizlerle anlatabildiğimiz kadar en kısa ve açıklayıcı biçimde göstermeye çalıştık. Sizlere uzun bir yolculuğun küçük bir yansımasını gördünüz diyebiliriz. Eğer bu tarz konularda daha fazla bilgi almak, daha ayrıntılı gelişmek istiyorsanız yukarıda da önerdiğim gibi TED Gibi Konuş kitabını okuyarak kendinize yenilikler katmanın ilk adımını başlatabilir ve çeşitli online eğitimlerle gelişimize devam edebilirsiniz. Beyin sıkıcılıktan nefret eder, farklı olun olağanın dışına çıkın, kendinizi gerçekleştirmek için her gün adım adım hedeflerinize gidin.  Tutkularınız sizin hayalleriniz, hedeflerinizdir. Onların peşini bırakmayın. Her zaman etraftaki en iyi konuşmacı olmak için de insanların duygusallığına ve duygularına odaklanın bu şekilde devam ettiğiniz takdirde siz de iyi konuşmacı ve etkili bir lider olma yolunda emin adımlarla ilerleyebilirsiniz.