Takım Çalışması Nedir? Takım Çalışmasının Önemi Nelerdir?

Yaşadığımız toplum içinde bir takım çalışması içinde olmak, birlikte hareket edebilmek gibi konular artık hayatımızın bir parçası haline geldi. Zaman ilerledikçe bireysel bir toplum olmaktan çıkıp, gelişen teknoloji ile daha sosyal bir varlık olmamız bizi bir takım uyumuna itmek zorunda kaldı. Peki, bahsettiğimiz takım çalışması nedir, neden önemlidir? Bu konuları hadi birlikte inceleyelim. Öncelikle bir takım olmak demek; çeşitli yetenekleri ve takım çalışmasına yatkınlığı olan insanların, uyum içinde olması ve bu çalışmaların verimli bir şekilde ortaya ürün çıkarması, birbirinden farklı insanların ortak amaç için çalışması, ekip ruhunun canlı tutulduğu ve birlikten nasıl bir kuvvet geleceğinin gerçeğe yansımasıdır.

Takım Çalışması İçin Lider Önemli Midir?

Toplu olarak insanların birlikte çalıştığı her yerde bir lidere ihtiyaç vardır. Nereye gideceğini bilmeyen, hedefini, amacını bilmeyen ve yönlendirilmeyen ekipte uyumlu çalışmadan ve başarıdan söz edilemez. Ortada bir başarı olması gerekiyorsa bunun için gerekli en temel öğelerden biri de bir ekip lideridir. Lider, her şeyden önce yüreğinden geçene güvenen, herkesin ne beklediğini bilen, olumlu motivasyon kaynağı olan herkesten daha fazla emek gösteren kişidir. Lider, sadece yol göstermez, aynı zamanda uyumlu çalışma için gerekli bir ön koşuldur. Hata yapıldığında ekibinin arkasında duran, takım arkadaşları içinde huzursuzluk çıktığında onu sonlandırıp profesyonel anlamda çalışmasına devam eden kişiye denir. Lider; takımı korumak için, takımın inancını ve takımın içindeki gücü ortaya çıkarmak için en önde çalışmalar yapan insandır.

Bilinmelidir ki ekip lideri en başta inanır, elindeki malzemeye ve takım arkadaşlarına güvenirse herkes inanır, güvenir ve onun peşinden gider, sonuçta ummak başka inanmak başkadır değil mi? Bu yüzden ekip lideri uman değil, inanan insanlardan oluşur. Bir örnek üzerinden de konuyu anlatmak istiyorum; Mustafa Kemal ATATÜRK, bu toprakların gördüğü en iyi ekip liderlerinden biridir. Kararlı, azimli ve yanındakilere inancı olan bir liderdi. Düşünsenize İtilaf Devletleri İstanbul Boğazından girdiklerinde ‘Geldikleri gibi giderler’ diyebilecek kararlılığı göstermese de onun yerine ‘İnşallah bir gün giderler, bekleyip görmek lazım dese’ şu an Dünya’nın hatta en büyük düşmanlarının dahi saygı duyduğu bir lider olabilir miydi?

Başarılı Bir Takım Çalışması İçin Neler Gereklidir?

‘Takım derken atacağı adımları bilen bir ekipten bahsediyoruz. Takım, ne yapacağı belli olan bir gruptur, ne yapacağı konusunda fikri olmayanlara güruh denir.’ Bu yüzden öncelikli olarak ne yapacağını ve nasıl bir amaca hizmet edeceğini bilmek çok önemlidir. Bir amaç doğrultusunda ilerlemek istiyorsan da geriye bakmak zorunda kalmak çok büyük bir sorundur. Bu sorunun en basit anlamda çözülmesi için takım kurulurken birbirine güvenen insanlardan oluşması gerekir. Çünkü ekip için güven çok önemli bir yer kaplar. ‘Takım içinde %100 olması gereken tek madde güvendir. Ortada %99’luk bir güven varsa kalan o %1 güvensizlik her şeyi bitirir.’

takım çalışması, birlikte başarmak, ekip olmanın önemi, takım
Bir takım çalışması yapabilmek için önce iyi bir yol göstericiye sonra da çok iyi anlaşan bir ekibe gerek vardır.

Kuralların en başından topluca belirlendiği, aynı amaç için çalışan insanların bir araya getirildiği, gelişim ve gelişme planlarının oluşturulduğu, bir sinerji ve ruh yaratılarak oluşan sistemin tümü ekip çalışması için gerekir. Öncelikli amaç iyi çalışan insanların değil, işi bilen iyi insanların ekip içinde var olmasını sağlamaktır. Yukarıda da anlattığım gibi güven ortamının oluşması için bu şarttır. Karakteristik anlamda sorunlu bireyler çalışma esnasında ve ekip içinde sorun çıkartarak gelmesi muhtemel bir başarıyı gölgelemiş olurlar. Neticesinde de başarısızlık kaçınılmaz olur. Bunlar dışında en önemli etkenlerden biri de iletişim becerileridir. Lider ne kadar iletişimi yüksek olsa da takım içindeki iletişimsizlik yine başarısızlığa giden yolu tetikler. Herkesin birbirine iletişim anlamında destek ve pozitif yaklaşması işlerin kolaylaşması adına güzel bir etki sağlar. Komple bir vücut olarak çalışma gibi düşünebiliriz takım çalışmasını. Kol, bacak, kafa ve gövde tam manasıyla iyi bir organizasyon içinde bulunmazsa durumlar açık bir şekilde olumsuzluğun akışına kapılır. Fakat iyi bir organizasyon ve ortaklaşa hareket etme her daim sonucunda başarıyı getirir.

Ahmet Şerif İZGÖREN Takım Çalışması Kitabından Notlar

Şerif Hoca, yine akıcı ve etkileyici üslubuyla spordan özellikle de futboldan takım çalışmasının nasıl anlatılabileceğini en güzel şekilde aktarmış. Yapılan yanlışların, harcanan milyonlarca liranın sonucunda nasıl göz göre göre başarısızlık geldiğini çok etkili bir şekilde anlatmış. Yukarıda da bahsettiğimiz birkaç örnek,  kitabın içinden bize ilham veren kısımlardan oluşmakta ve kitap gerçekten çoğu konuda insanı etki altına almaktadır. Benzerliklerin değil de farklılıkların nasıl pozitif sonuçlar yaratacağını, takım ruhuna sahip sıradan sporcuların nasıl dünya çapındaki yıldızlarla dolu takımları mağlup ettiğini, bir amaca giderken sistemin nasıl sonuç almaya yönelik olması gerektiğini büyüleyici bir şekilde satırlar arasında buluyorsunuz. Sağlıklı iş şemasını nasıl oluşturabileceğinizi,olumlu ve olumsuz takım arkadaşı yönlerini nasıl fark edeceğinizi anlatan güzel ve yönlendirici bir kitap olduğunu söylemekte yarar var. Kitabın genelinde çok fazla örnek ve bu örneklerin detaylandırılması büyük bir dikkat çekiyor.

Özellikle ülkemizde yapılan yönetimsel hatalara güzel dokunuşlar yaparak yer vermesi ve örneklerinde de herkesin tanıdığı bildiği kişi ve kurumlarla yapılıyor olması etkileyiciliği daha da arttırıyor ve insanı büyük bir düşünme evrenine itiyor. Tabii ki içerisinde olumsuz örnekler kadar olumlu örneklerin de kitap içerisinde büyük etkisi var. İş akış şeması, organizasyon yeteneği, çalışanlar arası iletişim ve liderlik gibi birçok konuya da değinene Şerif Hoca kendi üslubuyla çok güzel bir şekilde açıklamış durumu bize. Okuduğunuzda benim anlattıklarımda daha fazla şey bulacağınıza ve daha çok etkileneceğinize eminiz. Bir takım olmadan önce ahlaklı, girişimci, vatanını ve milletini layıkıyla seven, verilen sorumlulukların üstesinden gelen, çok çalışan ve üreten insan modelinin küçük bir yansıması olan takım çalışması kitabını herkese şiddetle tavsiye ederiz.