Uzaktan Eğitim Döneminde Başarılı Olmanın Püf Noktaları Neler?

Uzaktan eğitim döneminde başarılı olmanın püf noktalarını öğrenerek daha verimli bir çevrim içi eğitim programını kendinize sağlayabilirsiniz. Aynı  Ülkemizde baş gösteren pandemi durumuyla birlikte hepimizin okulu uzaktan eğitim dönemine girdi. Bu dönemde hem ev ortamının verdiği rahatlık hem de öğretmenin karşımızda bulunmaması hepimizi bir rahatlığa sürükledi. Bu rahatlık sonucunda da çoğumuz derslerimizden çok uzaklaştık. Ama sizce de bu duruma bir dur demenin ve tekrar odaklanmanın vakti gelmedi mi? Haydi gelin hep birlikte uzaktan eğitim döneminde başarılı olmanın ipuçlarını inceleyelim

1- Organize Olun!

Nasıl ki sınıfta ders dinlerken önümüzde not defterlerimiz, kalemlerimiz, ders kitaplarımız varsa evde de etrafınıza bunları alın. Misafir öğrenci gibi derslere katılmayın, der materyalleriniz daima önünüzde açık olsun. Uzaktan eğitim sürecinin ilk ve en önemli kurallarından biri.

2- Çalışma Ortamını Düzenleyin!

Yanınızda televizyon varken veya ailenizle sohbet diyorken derse odaklanmanız sizce de zor olmaz mı? O halde etrafınızdaki dikkatinizi dağıtan unsurları ders süresince uzak tutun ve kendinize sessiz bir çalışma alanı hazırlayın. Bilgisayarda diğer sekmelerde dolaşmak yerine derse odaklanmayı deneyin.

3- Uzaktan Eğitim İçin Bir Programınız Olsun!

Hangi gün saat kaçta dersiniz var, bunları not edin ve gün içinde kontrol ederek derslerinize vaktinde girin. Derse girmeden önce notlarınızı inceleyerek soracağınız soruları ve dersin sonunda verilen ödevleri not ederek ne zaman yapacağınızı planlayın. Ayrıca uzaktan eğitim boyunca çalışmanızın kaydını tutmak başarınızı arttıracaktır.

4- Derslere Aktif Olarak Katılın!

Bu başlık aslında uzaktan eğitim için biraz zor gibi gözükse de evde yaratacağınız basit çözümlerle yapılabilir.Eğitmeniniz dersi anlatırken hayal dünyasında geziyorsanız ve sonra sorduğu soruları kaçırıyorsanız çok yanlış yoldasınız. Online sınıf arkadaşlarınıza ve eğitmenlerinize sorular sorarak derste eğitmeninizin yönelttiği sorulara cevap vererek derste aktif olun. Eğitmenleri ile iletişim kurmak için vakit ayıran öğrenciler derslerinde çok daha başarılı olma eğilimindedirler.

5- En İyi Nasıl öğreneceğinizi Öğrenin!

Hepimizin zihni farklı çalıştığı için farklı yollarla bilgileri öğrenmekteyiz. İşitsel, görsel veya dokunsak öğrenme stiline sahip olabilirsiniz. Örneğin; görsel öğrenme stiline sahipseniz dersteki notlarınızı daha canlı ve renkli tutabilir, bunlara grafik ve kavram haritaları ekleyebilirsiniz. Eğer işitsel öğrenme stiline sahipseniz, tekrar tekrar dinlemeyi hatta kendi sesinizle kaydedip onu dinlemeyi deneyebilirsiniz.

Elbette tüm bunların yanında kendinize iyi bakmayı unutmayın! Ailenizle vakit geçirin, hoşunuza giden hobilerinizi ve egzersizlerinizi yaparak stresten uzaklaşın.

Aynı zamanda uzaktan eğitim ile ilgili yazımıza buradan bakarak çeşitli bilgileri öğrenebilir, online kursları görebilirsiniz.