Work And Travel Nasıl Yapılır? Şartları Ve Ücretleri

Work and Travel, genellikle üniversite öğrencilerinin dil öğrenme, kazanç sağlam ve farklı binlerce kültürü tanıma… Gibi nedenlerle Amerika’ya para ödeyerek gidilen bir programdır. Kısaca açıklamak gerekirse; hem para kazanma hem de dil anlamında kazançlı çıkılabilecek, gezerken size farklı kültürleri öğretecek, gelişiminizi sağlayacak programdır.

Amerika’da çalışarak para kazanma fırsatını size sunan bu program; aynı zamanda muhteşem bir çevreyi size katar. Kulağa ne kadar muhteşem geliyor değil mi? Dilerseniz ayrıntılı inceleyelim.

Work And Travel Ücreti Nedir?

En sık merak edilen ve sorulan sorulardan biri de Work and Travel ücretli mi? Bu sorunun cevabı, evet kesinlikle ücretli. Sizi Amerika’ya bedava kimse götürmez bunu aklınızdan çıkarın. Bunu ücretsiz yapabileceğini söyleyen varsa da sakın ona bulaşmayın. Yurt dışına çıkmak istiyorsanız kesinlikle bir miktar parayı gözden çıkarmanız gerekiyor. Belli bir takım prosedürlerden de geçmelisiniz.

Fakat hemen gözünüz korkmasın. Bu prosedürleri sizin için kolaylaştıran bir kaç şirket mevcut. Bu şirketler özellikle; Ankara, İzmir, İstanbul başta olmak üzere Türkiye’nin bir çok yerinde bulunur. Bu Work and Travel ofisleri, sizin için yurt dışına çıkmayı kolaylaştırarak bütün işlerinizi halleder. Bu firmaların ücretleri genellikle 2000 ile 4000 dıkar arasında değişmektedir.

Hemen fiyatları görünce gözünüz sakın korkmasın. Oraya gittiğinizde belki kat kat daha fazlasını kazanıp Türkiye’ye döneceksiniz. Tek yapmanız gereken çalışmak istediğiniz ofisi araştırıp iyi seçmek. Sonrası çok kolay emin olun.

Work And Travel’ın Şartları Neler?

Çok kapsamlı ve fazla ayrıntılı olmasa da bir takım şartları mevcut. Aslında bu şartlar da kesinlikle orada başınıza bir şey gelmesini engellemek. Tabii ofisin de kendisini garantiye alması gerekiyor. En temeliyle incelediğimizde Work and Travel şartları;

  • İngilizcenin istenilen (yeterli) düzeyde olması gerekiyor,
  • Kesinlikle üniversite öğrencisi olmak gerekiyor,
  • Tabii ki ofise ve bir takım vize gibi işlemlere parayı ödemek,
  • Okul ortalamasının en az 4 üzerinden 2 olması gerekiyor.

WAT Ne Değildir?

Bu programı sadece çalışma ya da sadece gezme odaklı görmemeniz şart. Komple bir sistem olarak görmelisiniz. Ayrıca bu program bir kültürel değişim programı. Dünyanın pek çok yerinde insanların birbirini bulduğu ve tanıdığı bir platform. Bu programa daha ayağınız sağlam bakmanız önemli. Ayrıca;

  • Bir tatil programında değilsiniz unutmayın,
  • Gezme odak noktanız olmasın,
  • Para biriktirip eve döneceğim diye düşünmeyin,
  • Staj değil de bilmediğiniz bir şehirde bilmediğiniz bir işte tecrübe ettiğinizi düşünün.