Yapay Zeka Nedir? Yapay Zeka İnsanlık Tehlikeli Mİ?

Yapay zeka, bir bilgisayar kontrolü ile insan kullanımı olmadan ve insana ihtiyaç duymadan makinenin kendisini ve çevresini yönetebilmesidir. Özellikle insanlar gibi düşünüp, hareket edebilen bu teknoloji, günlük yaşamımızın her yerinde bizim hayatımıza girmeye başladı. Cep telefonlarında, tabletlerde, bilgisayarlarda ya da oyun konsollarında bu teknoloji bizimle birlikte yaşıyor. Bu teknoloji neler yapabiliyor neler… Düşünen, konuşan, şiir yazan bu teknolojinin emin olun sınırı yok.

Peki ya sizce, insanın hayatını bu kadar kapsayan bu teknoloji insanlık için tehlike arz ediyor mu? İlerde işsiz mi kalacağız? Ya da filmlerde olduğu gibi bize düşman mı olacak? Aklımızda binlerce soru… Dünya ne kadar bu teknolojiye hazır olduğunu söylese de acaba gerçekten hazır mı? Dilerseniz şimdi birlikte inceleyelim.

Yapay Zeka İnsanlık İçin Tehlikeli Mİ?

Sene, 2017… Dünya üzerinde ilk kez yapay zeka taradından desteklenen insanımsı robot ortaya çıktı adı: Sophia… Zamanla tanındıkça ABD’de bir talk Show programına konuk olarak gitti. Programın sunucusu Sophia ile taş- kağıt- makas oynamaya başladı. Sophia bu taş-kağıt-makas oyununu kazandı ve ağzından şu sözler çıktı: “‘Ben kazandım! Bu insan ırkını domine etmek için iyi bir başlangıç.” Ne dersiniz üzerine biraz düşününce ürkütücü değil mi? ilk bakışta ne kadar ürkütücü olarak görünmese de; söyledikleri bir anlam kazandığında çok büyük sorun var gibi geliyor değil mi? Özellikle de yapay zekanın artık her yerde olduğunu düşünürsek oldukça ürpertici. Artık her yerde ve her şeyin içinde bu robotlar. Yediğimiz yemekten, aldığımız nefese kadar her şeyi biliyorlar.

yapay zeka, tekboloji, gelişim, bilgisayar, kod, yazılım, kodlama
Yapay Zekalı Bilgisayarlar Artık Her Yerde

Aslında doğru yerde ve doğru amaca uygun bir şekilde kullanıldığında yapay zeka hayatımızı oldukça kolaylaştıran ve bize bulunduğumuz yerde özgürlükler sağlayan çok büyük ve mükemmel bir teknoloji. Artık vazgeçilmezimiz. Üstüne üstlük gittikçe büyüyen bir sektör. Bu açıdan incelediğimizde olumlu yanlarını görecek olursak insanlık için ne kadar faydalı olduğunu görmemek büyük hata olur. En temelinden düşündüğümüzde artık bankalarda kuyruk beklemiyor ya da faturaları ödemek için saatlerce beklemiyoruz. Buradan bakıldığında anlaşılıyor ki güzel işler için kullanıldığında harika!

Gelecek bizim için neler teşkil ediyor bilemeyiz. Fakat bazı şeylerin değişeceği kesin. Hatta, Elon Musk, Stephan Hawking… ünlü isimlerin yapay zeka noktasında çekinceleri var. Fakat yine de olumlu bakmak gerekiyor. Geleceğin dünyasını şekillendirirken bunu yapmamız şart ne dersiniz?

Yapay Zekayı Nasıl Öğrenebilirim?

Özellikle Hacettepe üniversitesi, TOBB Üniversitesi, Gibi bu konuda adını duyurmak isteyen üniversiteler artık yapay zeka mühendisliği bölümlerini yavaş yavaş açmaya başladılar. Değişen dünyanın bu teknoloji etrafında şekilleneceğini bildikleri için belki de buna mecburlar. Fakat kendi başınıza yapay zekayı kavramak isterseniz de bu seçenek de sizin için mümkün. Özellikle MEB tarafından destekli yapay zeka kursları, Udemy üzerinden yapay zeka kod geliştirme… Benzeri bir çok platformuna sahipsiniz. Kod yazmayı ya da yapay zekayı kolaylıkla bu platformlarda öğrenebilirsiniz.

Cem Say 50 Soruda Yapay Zeka

Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği öğretim üyesi olan Cem Say tarafından yapay zeka nedir, ne değildir? Ayrıntıları ile açıklanıp sizlere sunulmuş. Yapay zekaya başlangıç için harika bir kitap diyebiliriz.Bu teknolojiye hakim olmanın gelecek için ne denli büyük bir şey olduğunun farkına varmaya başlamak çok önemli. Amerika, İsrail gibi ülkeler bu teknolojiye milyon dolarlar yatırıyor.

Neden ? Çünkü gelecekte var olmanın tek yolu bu. Ülkeler bu teknoloji ile birbirlerine üstünlük kurmaya başlıyor. İnanıyoruz ki ileride bu teknolojiye sahip ülkeler dünyaya hakim olacak. Kısacası bu yeni ve nereye gideceği bilinmeyen yapay zeka teknolojisi, insanlığın ya kurtuluşu ya da geleceği olacak. Şimdiden çalışmalara başlamak gerekiyor.