Yazma Sürecine Başlamanın 8 Harika Yolu

Yazma sürecine başlamanın yeni yollarını mı arıyorsunuz? Ya da yazmak istiyorsunuz fakat nasıl başlayacağınızı mı bilmiyorsunuz? İşte sizlerin bu durumunuza yönelik bir yazı hazırladık. Yazma aşamalarını 8 minimalist yolda size anlatmaya ve aktarmaya çalıştık. Burada iyi bir yazım süreci için neler yapabilirsiniz gelin birlikte inceleyelim.

1. Ortadan Başlayın

Nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, hemen şimdi karar verme zahmetine girmeyin. Bir kitabın ilk satırı kritiktir – ancak oradan başlamanız gerektiğini söyleyen bir kural yoktur. Yazdığınız ilk sözcükler Üçüncü Bölümün ortasında olabilir. Bu çok iyi. Hikayede ilerledikçe, geriye doğru nasıl çalışılacağı hakkında bir fikir edineceksiniz. Karakterleriniz geliştiğinde ve olay örgüsü beklemediğiniz yönlerde büyüdüğünde, her şeye başlamak için mükemmel sahneyi görebilirsiniz.

2. Yazma Eylemine Küçük Başlayın ve Oluşturun

Okuyucunun dikkatini çekmek için bir Chevrolet’i ateşe vermeniz veya ilk sayfada birini öldürmeniz gerekmez. Hepimiz bir ömür boyu büyük ve çoğu zaman şiddet içeren olayları ilk beş dakikaya çengel olarak yerleştiren TV ve filmler izledik. Varsayım, şempanzelerin ilgi alanlarına sahip olduğumuzdur. Ancak kancalara dayanmak zordur; o seviyede kalamazsın. Ayrıca, ekran kültürü şiddeti yazılı kültürden daha iyi yapar, bu yüzden büyük şiddeti filmlere bırakın. Küçük bir gizemle başlamak ve daha büyüğüne ulaşmak daha iyidir. Bir durum hakkındaki gerçek, her zaman birinin dikkatini çekecek kadar büyüktür.

3. Okuyucuyu Teşvik Edin

Pek ilk cümle tipi bir adam değilim, ama ilk paragraf ya da iki tür bir adamım ve bu paragrafların çok önemli olduğunu düşünüyorum. Önceleri, bir karakterin motivasyonu veya olay örgüsünün kritik unsurları hakkındaki soruları cevaplamaya çalışmak, bunların gerekli olduğunu bilmek ve ne kadar erken çıkarıldıklarını düşünmek, okuyucunun bunu o kadar çok takdir edeceğini düşünerek hata yaptım. Yanlış soruyu cevapladığımı öğrendim. İlk birkaç paragrafta okuyucu karakterler veya olay örgüsü hakkında soru sormuyor. O basit bir şey soruyor:

“Neden okumaya devam etmeliyim?”

Ve ilk iki paragrafta cevaplamaya çalıştığım şey bu.

4. Bir Başlığı Önceden Taahhüt Edin

Bir hikaye verdiğiniz başlık – ister son başlığınız isterse sadece bir yer tutucu olsun – Kuzey Yıldızınızdır. Eğer doğru gelmeyen bir yer tutucunuz varsa, neden doğru hissettirmediğini kendinize sormalısınız . Ve bu da sizi olmanız gereken yere yönlendirebilir, çünkü size nereye gitmemeniz gerektiğini gösterir. Bu yüzden unvanınıza güvenin. Eğer sıkışırsan ona geri dön. Neden önemli olduğunu kendinize sorun. Sizin için önemli olanı takip ederek, diğer insanlar için önemli olacak bir şey elde edebilirsiniz. Bu başlığı görecek ve o yeraltı bağlantısını yapacaklar. Sizi romana çeken, kaçınılmaz olarak okuyucuyu içine çeken şeydir. Çoğu zaman kendi isimlerimizi seçemeyiz, ancak hikayelerimizin isimlerini her zaman bir nedenle seçeriz.

yazma, şiir, kitap, blog, yazı yazma, necip fazıl, hayat üzerine, gazete, yazıların güzeligi
Yazma Sadece Kapıda Olmaz!

5. Bir Özet Oluşturun

Yazmaya ilk başladığımda her zaman bir özet yazardım. Hikaye sorunlarını ve duygusal vuruşları erkenden çözmeme izin verdi ve bir yol haritası görevi gördü. Ve pratik açıdan, yayıncılar bunlara ihtiyaç duydu. Ancak özet, bu kelimelerin sayfada yer almasına yardımcı olmak gibi ek bir fayda sağlamıştır. Ele aldığınız sorunun halihazırda en azından bir şekilde bir taslakta ele alındığını bilmenin psikolojik olarak özgürleştiren bir yanı var.

6. Kötü Yazma İyi Bir Şeydir

Birinin bana verdiği en iyi yazma tavsiyesi, “Kötü yazmana izin ver” oldu. Hiçbir şey bir yazarı mükemmellik arayışından daha fazla korkutamaz. Kafanızda parıldayan, altın rengi ve harika bir hikaye fikri var ve onu sayfaya koymaya çalışır çalışmaz, boğucu, gri ve zayıf bir şeye dönüşüyor. Hayal kırıklığı ve çaresizlik yanınızda oturuyor, üzücü işinize başlarını sallıyor. Değerli yazma zamanını, özel bir şey üretmemek için kendini yenmekle harcıyorsun, bu yüzden sonunda hiçbir şey üretmiyorsun.

Demek istediğim şu: Sadece yaz! Bir şeyler indir. Daha sonra istediğiniz kadar ince ayar yapabilir, cilalayabilir ve oynayabilirsiniz, ancak değişiklik yapmadan önce en azından üzerinde çalışacak bir şeyin olması çok önemlidir   .

7. Hikayeyi İlerlerken Uydurun

Başlamadan önce olay örgütünüzün tamamen çözülmesi gerektiğini düşünmeyin. Bazılarımız böyle çalışmıyor. Aslında birçok yazar hikayeyi ilerledikçe uydurmayı tercih eder. Eğer böyle yuvarlanıyorsanız, çizim yapmak mükemmeldir, ancak oturup ne hakkında yazacağınıza dair sadece belirsiz bir fikirle yazmaya başlamak da tamamen kabul edilebilir. İlk romanım  Güzel Malice ile ilk satırdan başladım,  Alice’in cenazesine gitmedim  ve oradan aldım. Ne olacağını bilmiyordum. Alice’in kim olduğu ya da anlatıcıya ne yaptığı hakkında hiçbir fikrim yoktu. Ben hiçbir şey bilmiyordum. Kitabı yazmak, okuyucu için olduğu kadar benim için de bir keşif yolculuğuydu.

8. Yazma Sürecinde Son Yol: Tersini Yapın

Hepimiz, okumayı sevdiğimiz türden bir hikaye yazmamız gerektiğini bize söyleyen yazılı öğütleri biliyoruz. Bu harika bir tavsiye. Bunda iyi şanslar Ama bunda şanssızlık varsa, o zaman belki de şu anda ilk kez “Tersini Yap” dediğim bu alıştırmayı denemelisiniz, bu alıştırmada tam tersi bir hikaye yazdığınız nefret ettiğin türden bir hikaye.

İlgili yazı: Öykü Nasıl Yazılır? Öykü Yazmak İçin Ne Yapmalıyım?